Bp András Veres: Kościół radykalnie się zmienia także na Węgrzech
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier bp András Veres widzi, że społeczeństwo na Węgrzech znajduje się w trakcie procesów sekularyzacji i przekształcania tego, co religijne, podobnie jak ma to miejsce również w innych krajach. „Kościół katolicki na Węgrzech również przechodzi radykalne zmiany, mające zarówno negatywne, jak i pozytywne cechy” – powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress biskup diecezjalny Györ w wywiadzie przed trzydniową oficjalną wizytą duszpasterską papieża Franciszka na Węgrzech i w stolicy kraju Budapeszcie w dniach 28-30 kwietnia. „Kościół jest żywą wspólnotą i ciągle się zmienia w sensie znanego słowa 'ecclesia semper reformanda'” – dodał bp Veres.
„W czasach komunistycznych dwa pokolenia dorastały praktycznie bez edukacji religijnej, nie wychowywały też religijnie swoich dzieci” – przypomniał bp Veres. 30 lat od zmiany ustroju „nie wystarczyło, by wzmocnić nas w przekazywaniu wiary”. „Ponadto względny dobrobyt społeczny, choć w bardziej umiarkowanej formie niż na Zachodzie, oddalił wielu ludzi od Boga i Kościoła” – stwierdził przewodniczący konferencji episkopatu Węgier. „Ten podwójny efekt doprowadził do silnej sekularyzacji” – dodał.
Bp András Veres: Papież pozna cały Kościół węgierski
Bp Veres widzi jednocześnie pozytywy w obecnej sytuacji. „Cieszymy się, że ruchy religijne i grupy parafialne mogą osiągać rezultaty poprzez świadomą działalność misyjną” – stwierdził. Powiedział również, że znacznie więcej młodych ludzi, którzy obecnie ponownie zdobywają wykształcenie w szkołach kościelnych, są „świadkami tej dobrej nadziei”.
Biskup Györ wskazał na wolność Kościoła na Węgrzech w dzisiejszych czasach. „Dziś możemy bez problemów wyrażać naszą wiarę. Możemy organizować nasze programy religijne w kościele, a także na zewnątrz, na przykład dla młodzieży szkolnej. W przeszłości tak nie było” – powiedział.
Zwrócił uwagę, że Kościół na Węgrzech ma również problemy z przekazywaniem wiary. „Ale staramy się. Szukamy okazji i sytuacji, w których możemy mówić o wartościach chrześcijańskich” – podkreślił przewodniczący węgierskiego episkopatu i dodał: „Myślę, że nie tylko dla ludzi wierzących ważne jest, aby wartości chrześcijańskie były odczuwalne w przepisach prawa, a także w życiu publicznym. Dość istotne jest to, aby wartości chrześcijańskie pozostały i abyśmy za tymi wartościami podążali. I dzięki Bogu, może w przeciwieństwie do innych krajów, możemy o tym swobodnie mówić”.
>>> Watykan: papież potwierdził podróż do Marsylii i do Mongolii, a wcześniej na Węgry
Wizyta apostolska papieża na Węgrzech odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia. Po zaledwie kilkugodzinnym pobycie w Budapeszcie i odprawieniu Mszy św. kończącej Światowy Kongres Eucharystyczny we wrześniu 2021 r., będzie to druga podróż Franciszka do stolicy Węgier w ciągu jego dziesięcioletniego pontyfikatu.
„Można się tylko domyślać, co stało za decyzją papieża o przyjęciu zaproszenia na Węgry” – powiedział bp Veres. Mimo restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, która znacznie ograniczyła podróże międzynarodowe, w Mszy św. odprawionej przez papieża w 2021 r. w Budapeszcie wzięło udział ok. 100 tys. osób. „Jest pewne, że Ojciec Święty był poruszony obecnością tak dużej liczby węgierskich wiernych. I dlatego przy pożegnaniu powiedział, że chciałby przyjechać na Węgry z kolejną wizytą duszpasterską. Dla niego możliwość spotkania z wiernymi jest bardzo ważna” – powiedział biskup diecezji Györ.
>>> Węgry przed wizytą Franciszka: Kościół cichy, ale nie bezczynny
Zaznaczył, że wizyta papieża jest dla Węgrów „wielkim zaszczytem”. „Na przyjazd Franciszka czekają nie tylko katolicy, ale także wiele osób innych wyznań, a nawet niereligijnych”, powiedział przewodniczący węgierskiego episkopatu. „Moją największą nadzieją jest to, że uda mu się dać nam, Węgrom, odpowiedzi i wskazówki, które pomogą nam wzmocnić naszą wiarę. Mam również nadzieję, że w tej niezwykle zagmatwanej i bolesnej sytuacji w Europie, da on orientację i wskazówki zarówno wierzącym, jak i niewierzącym” – powiedział bp Veres.
Wśród najważniejszych wydarzeń hierarcha wymienił niedzielną mszę św. na placu Kossutha, otwartą dla wszystkich wiernych oraz spotkanie papieża z młodzieżą z całych Węgier w László Papp Arena, największej w kraju hali sportowo-widowiskowej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier oczekuje, że Franciszek w swoich przemówieniach zwróci się przede wszystkim do młodzieży, ale także podzieli się refleksjami dotyczącymi np. szkół katolickich i uniwersytetów. „Powtarzającym się tematem będzie też pokój” – powiedział bp Veres i dodał: „W kościele św. Elżbiety, gdzie Ojciec Święty spotka się także z ludźmi ubogimi i uchodźcami, ten temat z pewnością będzie obecny, gdyż spotka się tam także z uchodźcami z Ukrainy”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |