Bp Arrieta: „Praedicate Evangelium” – reforma pod znakiem komunii
Wczoraj weszła w życie konstytucja apostolska „Praedicate Evangelium” dotycząca reformy Kurii Rzymskiej. Zdaniem sekretarza Dykasterii ds. Tekstów Prawnych dokument ten zrodził się jako owoc słuchania Kościoła będącego w drodze. Bp Juan Ignacio Arrieta zaznacza, że wskazuje ona na znaczenie komunii z papieżem, służby Kościołowi oraz konstruktywnej woli odczytywania znaków czasu.
Hiszpański hierarcha zauważa, że „Praedicate Evangelium” prezentuje Kurię Rzymską jako instytucję w służbie papieża, stanowiącą pomoc w zarządzaniu Kościołem powszechnym. Zasady organizacji Kurii można streścić w trzech wskazaniach, które należy odczytać w kluczu komunii. Jednym z nich jest służba papieżowi: Kuria jest na usługach papieża i ma sens w służbie papieżowi. Drugim jest służba episkopatowi, Kościołowi i pasterzom Kościoła powszechnego, a więc w komunii z nimi, w dialogu, w słuchaniu i wspólnym rozwiązywaniu problemów. Po trzecie, w komunii między osobami pracującymi w samej Kurii, co oznacza pracę zespołową, słuchanie siebie nawzajem, dyskutowanie ze sobą, aby jak najlepiej spełnić powierzone zadania.
„Jedną z cech charakterystycznych tej reformy jest to, że nie skupia się ona wyłącznie na schemacie organizacyjnym, na sztabie pracowników, ale przede wszystkim określa styl zarządzania, sposób kierowania sprawami. Zawsze mówi się o konieczności rozwiązywania problemów, za które odpowiedzialne są dykasterie, w dialogu i w dyskusji z episkopatem, głównie z konferencjami biskupów, w stylu duszpasterskim i wspólnotowym – podkreślił bp Arrieta. – Jest to w pewnym sensie stałe wyzwanie, w metodzie pracy, w sposobie refleksji, które niesie wzajemne ubogacenie, ponieważ w tej dyskusji między Kurią a światem dojrzewa się do zarządzania i posługi w kategoriach uniwersalnych”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |