Bp Artur Miziński poświęcił popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego w zakopiańskiej „Księżówce”
Niech Chrystusowe wezwanie do czuwania i modlitwy oraz świadectwo życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego będzie zachętą do owocnego przeżywania świętego czasu Adwentu – mówił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński w homilii mszy św. z okazji odsłonięcia i poświęcenia popiersia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na terenie Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka” w Zakopanem.
Bp Miziński zaznaczył, że liturgia pierwszej niedzieli Adwentu w „Księżówce” łączy się także z wydarzeniem historycznym, jakim jest poświęcenie popiersia bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, umiejscowionego na frontonie zewnętrznym kaplicy. „Z racji pełnionej funkcji Prymasa Polski, kard. Wyszyński wielokrotnie odwiedzał ten dom, a po odwilży solidarnościowej, w porozumieniu z biskupami podjął decyzję o rozbudowie obiektu” – przypomniał. Sekretarz Generalny KEP podkreślił, że jak uczył nas św. Jan Paweł II nie o pomniki z metalu czy kamienia chodzi, „lecz o budowaniu żywego pomnika, tych którzy przewodzili nam w wierze”. „Dlatego też przechodząc obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, zapraszającego nas do tego wyjątkowego miejsca, trzeba nam przypominać sobie jego postać, jego wiarę, nadzieję i miłość, ufność pokładaną w Bogu i jego nauczanie” – stwierdził.
>>> Jasna Góra: Polscy artyści w hołdzie bł. Prymasowi Wyszyńskiemu
Samemu Bogu przez Maryję
„Całe swoje życie ofiarował Bogu, dla Niego żył, do Niego dążył, do Niego prowadził innych jako Ojciec wiary, pasterz i przewodnik. Z upływem czasu do tego zawołania dodawał per Mariam, Soli Deo per Mariam” − Samemu Bogu przez Maryję” – zauważył bp Miziński.
Sekretarz Generalny Episkopatu przypomniał w homilii, że w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który w Kościele w Polsce będzie przebiegać pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
„Jest to kolejny rok odnoszący się do naszej wiary w Kościół. Od dziś mamy się troszczyć o to, aby ta wiara przeradzała się w konkretne postawy będące wyrazem naszego odczuwania, że jesteśmy częścią Kościoła, jego członkami i nasze uczestnictwo w życiu tego Kościoła ma być aktywne” – zaznaczył bp Miziński.
„Dla nas wszystkich Chrystusowe wezwanie do czuwania i modlitwy oraz świadectwo życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego niech będzie zachętą do owocnego przeżywania świętego czasu Adwentu” – zachęcił Sekretarz Generalny Episkopatu.
Trzy wymiary życia kard. Wyszyńskiego
Przed mszą św. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ zwrócił się do zebranych ze słowem wprowadzenia do uroczystości odsłonięcia popiersia bł. kard. Wyszyńskiego, projektu prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa. Rzecznik Episkopatu mówił o trzech wymiarach życia Prymasa.
„Kard. Wyszyński był przede wszystkim człowiekiem wielkiej wiary w Boga i ufności w orędownictwo Matki Bożej” – stwierdził ks. Gęsiak.
Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia był również niezłomnym obrońcą praw i godności człowieka w czasie komunizmu w Polsce, co przypłacił m.in. uwięzieniem od września 1953 do października 1956 roku. Zaznaczył, że kard. Wyszyński stanowił również wielką inspirację dla Jana Pawła II, gdyż to on wybierał go podczas konklawe w 1978 roku oraz przyjmował w Polsce podczas pierwszej pielgrzymki rok później.
Z kolei dyrektor Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, ks. Lesław Mirek, przypomniał więzi kard. Stefana Wyszyńskiego z „Księżówką”. W Eucharystii wzięli udział także uczestnicy rekolekcji dla katechetów Archidiecezji Krakowskiej z dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej ks. Konradem Koziołem.
Poświęcenie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się po zakończonej Eucharystii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |