Bp Grzegorz Balcerek, fot. arch. poznańska

Bp Balcerek: naród jest silny dzięki rodzinom

Szczęśliwe to państwo, ten naród, który ma wiele dobrych rodzin. Przyszłość bowiem – jak mawiał św. Jan Paweł II – idzie przez rodzinę – mówił w Poznaniu w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego bp Grzegorz Balcerek.

Uroczysta Msza św. w intencji powstańców, pomimo odwołanych przez marszałka województwa oficjalnych obchodów, odbyła się tradycyjnie w poznańskiej farze. Bp Balcerek podkreślił, że dzień 27 grudnia od roku 1918 na stałe wpisał się do kalendarza nie tylko Poznania i Wielkopolski, ale całej naszej Ojczyzny, bowiem ten zbrojny zryw naszych ojców, w istotny sposób przyczynił się do wyznaczenia kształtu granic Odrodzonej Polski.

>>> Papież Franciszek: te 3 słowa budują rodzinę 

Poznański biskup pomocniczy przypomniał, że germanizacja Wielkopolski w wieku XIX wyraziła się m.in. walką z Kościołem katolickim.

„Kościół stał się ostoją tego, co polskie, narodowe. Postawa, której zawołaniem były słowa «Bóg i Ojczyzna», ocaliła ducha polskości na naszych ziemiach i pozwoliła stworzyć klimat, który zaowocował zwycięstwem w roku 1918 – mówił bp Balcerek.

Nawiązując do święta Świętej Rodziny kaznodzieja podkreślił, że rodziny wielkopolskie w czasach zaboru dbały o wartości potrzebne także współczesnej rodzinie: umiłowanie Boga, wytrwałość i wierność w chwilach trudnych, zdolność do ofiary, poświęcenia, rezygnacji z osobistej wygody.

pressmaster/freepik.com

„Przyszłość świetlana, dobra, przychodzi przez rodziny, które Bogiem i zasadami ewangelii są silne. Przyszłość tragiczna, brak perspektyw czeka nas wtedy, kiedy zabraknie zdrowych duchowo małżeństw i rodzin. Małżeństwo i życie rodzinne to nie tylko kwestia odpowiedzialności moralnej przed Bogiem z tego jak spełniliśmy nasze życiowe powołanie i zadanie, ale to także odpowiedzialność za Ojczyznę” – podkreślił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy zauważył, że dziś niestety próbuje się podważyć kształt, sens i wartość rodziny. Podziękował też polskim matkom, które w czasach zaborów potrafiły swoim dzieciom wpoić miłość do Boga i Ojczyzny.

„Chcemy podziękować za te rodziny, które z poświęceniem pielęgnowały polską kulturę i zwyczaje. Chcemy podziękować Bogu za te matki, które uczyły swoje dzieci pacierza po polsku i były strażniczkami rodzinnego ogniska. Chcemy podziękować Bogu za tych wspaniałych ojców, którzy dla swych synów byli przykładem solidnej pracy i odpowiedzialności za ojczysty dom” – mówił bp Balcerek.

Powstanie Wielkopolskie – jedno z nielicznych zwycięskich powstań w dziejach Polski – wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, a swoim zasięgiem objęło całą Wielkopolskę. Powstanie było wyrazem dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciwem wobec nasilającej się presji germanizacyjnej. W 2005 r. zmarł ostatni żyjący powstaniec.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze