fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Bp Balcerek: pielgrzymki są znakiem umiłowania Chrystusa

„Całe nasze życie jest pielgrzymką przez ziemię, a jego celem – duchowa ojczyzna, czyli niebo. Wymownym obrazem tego są pielgrzymki, zwłaszcza piesze, naznaczone trudem i poświęceniem. Są one znakiem umiłowania Chrystusa, tęsknoty za Nim” – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze na rozpoczęcie 87. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Tegoroczna poznańska pielgrzymka na Jasną Górę, z powodu trwającej pandemii, ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa, odbędzie się w formie sztafety grup pielgrzymkowych, bez noclegów. Uczestnicy pokonają uśrednioną trasę grup opalenickich i poznańskich.

>>> Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę [GALERIA]

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej nawiązał do hasła, które towarzyszy tegorocznej pielgrzymce: „Wstańcie, chodźmy”. Są to słowa Jezusa Chrystusa, wypowiedziane do apostołów w Ogrójcu, kiedy zbliżał się Judasz z kohortą, zapisane w relacji ewangelistów świętych Mateusza i Marka.

„Jezus zgodził się z wolą Ojca niebieskiego. Przewodzi nam w wierze, byśmy bez lęku wzięli krzyż. Stawia nam wysokie wymagania, wyznacza trudne cele, ale jest z nami na drodze naszej pielgrzymki i daje nam siebie w Kościele” – podkreślił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy zauważył, że słowa „Wstańcie, chodźmy” to także tytuł wspomnieniowej książki św. Jana Pawła II, opisującej jego posługę biskupią. – Mimo że ukazała się ona dwa lata przed jego śmiercią, kiedy był już zniedołężniały, to zachował żywą wiarę, niesłabnącą nadzieję i żarliwą miłość. Młodzi odczuwali jego duchowe ojcostwo. Niech nam wszystkim udzieli się Boży optymizm. Wyjdźmy naprzeciw trudnościom, by być z Chrystusem – zachęcał biskup.

Bp Balcerek przypomniał, że w archidiecezji poznańskiej 1 sierpnia zostanie wznowione nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. – Idziecie do Matki Bożej Częstochowskiej. Ona chce przyjść do nas. Przed dwoma laty rozpoczęło się w naszej archidiecezji nawiedzenie w kopii Jej Cudownego Obrazu, dwukrotnie przerwane z powodu pandemii. 1 sierpnia ma być ono wznowione. Ofiarujcie swoje trudy, zmęczenie, modlitwy w tej intencji, by tym razem udało się Matce Najświętszej nawiedzić pozostałe parafie bez przeszkód – apelował ks. biskup.

Jedni z nielicznych tegorocznych pielgrzymów. fot. PAP/Artur Reszko

– W ubiegłym roku, z uwagi na trwającą pandemię, pielgrzymowała tylko delegacja kapłanów naszej archidiecezji, w formie sztafety. W tym roku plan pielgrzymki również jest oparty o sztafetę, ale grup pielgrzymkowych. Każdego dnia inna grupa będzie odpowiedzialna za przygotowanie służb drogowych, zespołu muzycznego oraz charakteru dnia pielgrzymkowego – mówi KAI ks. Jan Markowski.

Kierownik Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę podkreśla, że możliwość jednoetapowego pokonania trasy na Jasną Górę jest szansą dla tych, którzy nie są pewni, czy zdołaliby pokonać całą ok. trzystukilometrową trasę.

Ks. Jan Markowski opowiada, że zostały wyznaczone dwie trasy „Poznań 1” i „Poznań 2”, w ramach których zostały przydzielone konkretne grupy pielgrzymów. Każda grupa, ze względów organizacyjnych, będzie mogła liczyć do 150 osób.

>>> Pielgrzymka konna – jedyna taka dotarła na Jasną Górę

Podobnie jak w latach ubiegłych, chętni będą mogli wziąć udział w pielgrzymce duchowej i śledzić kolejne etapy pielgrzymki w mediach społecznościowych.

Codziennie na Facebooku, na stronie internetowej pielgrzymki i w Radiu Emaus będą ukazywać się relacje z danego dnia pielgrzymkowego.

Kierownik pielgrzymki zachęca do włączenia się we wspólnotowe pielgrzymowanie duchowe w Poznaniu, Grodzisku Wielkopolskim, Lesznie. W ramach duchowego pielgrzymowania zaplanowano Msze św., modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchanie konferencji tematycznej.

Pielgrzymi z grupy 21., która pokona trasę ostatniego dnia, dotrą na Jasną Górę 15 lipca.

W tym roku w poznańskiej pielgrzymce będzie uczestniczyć ok. 1100 pątników.

>>> Karolina Binek: pielgrzymka, która zmienia życie [REPORTAŻ] 

Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56.

Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak – po kryjomu, w małych grupkach, bez żadnego sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.

W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistów i poparcie dla „Solidarności”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze