Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Bp Barron: synod będzie bodźcem do ewangelizacji, ale nie brakuje obaw

Synod o synodalności będzie dotyczył zaangażowania całego Kościoła, całego ludu Bożego, w wypełnianie Chrystusowego polecenia głoszenia Ewangelii wszystkim narodom – stwierdził jeden z pięciu delegatów Kościoła w USA na rzymskie obrady, kierujący diecezją Winona-Rochester biskup Robert Barron.

Podkreślając znaczenie nowej ewangelizacji i udziału w niej czołowych przedstawicieli społeczeństwa hierarcha nie kryje pewnych obaw. Odnosząc się do wielu wystąpień, które pojawiły się na różnych etapach przygotowań, a także obecnych w Instrumentum laboris, zauważa, że „dominującą troską tych, którzy uczestniczyli, jest zapewnienie większego poczucia przyjęcia tym, którzy czują się wyobcowani z życia Kościoła”. Dodaje, że chodzi zwłaszcza o kobiety i osoby ze społeczności LGBT.

>>> Kard. Ryś: jeśli poddamy się Duchowi Świętemu, to staniemy się innym Kościołem

Bp Barron zaznacza, że reakcja na poczucie wyobcowania i próba uczynienia Kościoła tak przyjaznym, jak to tylko możliwe, jest zawsze uzasadnioną troską duszpasterską. „Ale niektórzy sugerują, że synod powinien rozważyć zmianę w nauczaniu moralnym Kościoła i dyscyplinie sakramentalnej, aby wyalienowani katolicy poczuli się bardziej włączeni. I tu się waham, właśnie dlatego, że uczucia, jakkolwiek intensywne, same w sobie nie stanowią argumentu teologicznego. Istnieje wiele powodów – niektóre dobre, inne złe – dla których dana osoba może poczuć się niezbyt mile widziana w Kościele. Jeśli to wyobcowanie jest wynikiem nienawiści lub głupich uprzedzeń, należy natychmiast i bezpośrednio zająć się tą sytuacją” – tłumaczy biskup.

„Ale jeśli wyobcowanie jest spowodowane głębokim rozdźwiękiem między tym, czego Kościół słusznie wymaga, a sposobem, w jaki ktoś żyje, wówczas konieczne jest, aby ta osoba zmieniła swoje nastawienie. Chodzi o to, że nie możemy rozstrzygać tej sprawy, pozostając na poziomie uczuć. Musimy przenieść się na poziom prawdziwych argumentów opartych na Biblii, tradycji teologicznej i naturalnym prawie moralnym. Mam szczerą nadzieję, że zaangażowanie zarówno duszpasterskiego, jak i teologicznego wymiaru kwestii inkluzywności będzie kluczowym zadaniem synodu” – pisze bp Barron. Amerykański hierarcha prosi w tej sytuacji wiernych o modlitwę do Ducha Świętego za Synod i jego uczestników.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze