Abp Bätzing, fot. Sebastian Zbierański/misyjne.pl

Bp Bätzing, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec: nie możemy zostawić Polski samej

Niepokoje na granicy polsko-białoruskiej i sytuacja na wschodzie Ukrainy to problem całej Europy, na pewno nie tylko Polski. Nie możemy zostawić z tym Polski samej – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georg Bätzing po spotkaniu z abp. Stanisławem Gądeckim.

Przewodniczący Episkopatu Niemiec wziął we wtorek udział w briefingu po spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, które odbyło się we wtorek w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej.

>>> Abp Gądecki o sytuacji migrantów: nie należy myśleć jedynie o obronie granic Polski i UE

Briefing prasowy po spotkaniu przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i przewodniczącego Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga. Fot. Sebastian Zbierański/misyjne.pl

Migranci w potrzasku

Zaznaczył, że jednym z tematów rozmów były „niepokoje na granicy polsko-białoruskiej oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy. „Jest to problem całej Europy, też nie tylko UE, a na pewno nie tylko Polski. Nie możemy zostawić z tym Polski samej” – podkreślił.

>>> Specjalny apel abp. Gądeckiego w sprawie migrantów

„Tworzący się nowy rząd w Niemczech – który miejmy nadzieję, za kilka tygodni będzie już całkowicie uformowany – będzie miał przed oczami sytuację nie tylko na granicy polsko-białoruskiej, ale również we wschodniej Ukrainie. To jest nasza wspólna sprawa” – mówił bp Bätzing.

Dodał, że „jako członkowie Kościoła katolickiego musimy pamiętać o biednych migrantach, którzy są wykorzystywani do gry politycznej i w tej chwili znaleźli się w potrzasku na granicy polsko-białoruskiej”. „Nadchodzi zima, jest coraz zimniej, nie możemy o nich po prostu zapominać” – ocenił.

Briefing prasowy po spotkaniu przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i przewodniczącego Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga. Fot. Sebastian Zbierański/misyjne.pl

Chodzi o pokój światowy

„Rozmawialiśmy też o tym, w jaki sposób przez oddziały Caritasu Polska, Caritas Internationalis, ale również Caritas Białorusi można konkretnie tym osobom pomóc” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Niemiec.

>>> Bp Bätzing: nowy model Synodu Biskupów zbieżny z niemiecką „Drogą Synodalną”

Wyjaśnił, że w pełni wspiera stanowisko abp. Gądeckiego, że w tej sytuacji chodzi o szeroko pojęty pokój na świecie.

„Tu nie chodzi tylko o trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej czy też zewnętrznej granicy UE, ale chodzi o pokój w wymiarze światowym. Dlatego zastanawialiśmy się właśnie nad wspólnym wezwaniem do modlitwy o pokój na świecie” – podkreślił bp Bätzing.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze