Fot. Justyna Zacharek/ Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Bp Bronakowski: do wszystkich ludzi dobrej woli kierujemy apel o dar sierpniowej abstynencji

Do wszystkich ludzi dobrej woli kierujemy apel o dar sierpniowej abstynencji, bo przecież trzeźwość jest wartością uniwersalną; to konkretna pomoc dla osób borykających się z uzależnieniem – powiedział PAP przewodniczący zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

Zgodnie z decyzją biskupów od 1984 roku sierpień jest w Kościele katolickim w Polsce miesiącem abstynencji. Kościół w tym czasie zachęca do podjęcia wyrzeczenia w intencji osób uzależnionych od alkoholu i dawania świadectwa życia w trzeźwości.

Jak zaznaczył przewodniczący zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych, dar dobrowolnej sierpniowej abstynencji „jest odpowiedzią na plagę pijaństwa i alkoholizmu, z którą zmaga się nasz naród”.

>>> Bp Bronakowski: do wszystkich ludzi dobrej woli kierujemy apel o dar sierpniowej abstynencji

„Motywacje są głębokie, bo odwołują się do ważnych patriotycznych rocznic obchodzonych właśnie w sierpniu, a także do sierpniowych świąt Maryjnych. Chodzi o to, aby na nowo pobudzić Polaków do realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu, w których to przyrzekliśmy walkę z nałogami” – wyjaśnił.

Bp Bronakowski poinformował, że według szacunków roczne średnie spożycie czystego alkoholu na mieszkańca Polski wynosi ponad 10 litrów. Dodał, że osób pijących ryzykownie jest od 2-3 mln Polaków, a uzależnionych około miliona. „Musimy pamiętać, że po pierwsze – te dane są szacunkowe i nie oddają w pełni skali problemu, a po drugie – kryją się za nimi konkretni ludzie z wszystkimi tragicznymi konsekwencjami nietrzeźwości” – zastrzegł.

alkohol butelka
Fot. pixabay

Podkreślił, że nadużywanie alkoholu ma destrukcyjny wpływ na życie jednostek i ich rodzin w każdym wymiarze – fizycznym, psychicznym i duchowym. „Pijaństwo i alkoholizm nie tylko niszczy zdrowie, ale także dobre relacje w rodzinach. Jest to przyczyną wielkich dramatów i cierpień wszystkich członków rodzin, a zwłaszcza dzieci. Ich domy zamiast być bezpiecznymi miejscami życia, w których doświadczają miłości i potrzebnego dla rozwoju wsparcia, stają się miejscami zagrażającymi ich zdrowiu i życiu” – stwierdził.

Hierarcha przypomniał, że nieletnich obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, przede wszystkim ze względu na straty zdrowotne. „Każde więc sięgnięcie po alkohol, bez względu na dawkę, jest szkodliwe i można powiedzieć, że jest nadużyciem. Są także sytuacje, w których osoby dorosłe nie mogą nie tylko nadużywać, ale nawet używać małej ilości alkoholu, jak na przykład kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią” – powiedział.

Zaznaczył, że koszty nadużywania alkoholu przez poszczególne osoby ponoszą nie tylko one same i jego rodzina, ale całe społeczeństwo. „Każdy uczestniczy w kosztach, które generuje nietrzeźwość. Każdy może stać się ofiarą człowieka nietrzeźwego. Społeczeństwo mające problemy z zachowaniem trzeźwości nigdy nie będzie dobrze funkcjonować w żadnym z ważnych obszarów życia społecznego” – podkreślił.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, „nietrzeźwości po prostu nie da się pogodzić ze spokojem społecznym, z odpowiedzialnością za innych i z dobrym wypełnieniem swoich obowiązków, jak również z dobrobytem i zdrowiem publicznym”.

>>> Bp Tadeusz Bronakowski: nie wolno godzić się na rozpijanie młodego pokolenia [ROZMOWA]

Jak zastrzegł, „nietrzeźwość to czynnik degenerujący społeczeństwo”. Przytoczył słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza który podkreślał, że „Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”. „Ks. Markiewicz uważał też, że to +na polu trzeźwości rozegra się jedno z największych naszych zwycięstw+. Stąd walka z pijaństwem jest sprawą najpilniejszą, niezbędną, konieczną i w wysokim stopniu patriotyczną” – ocenił.

Według przewodniczącego zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych, zarówno państwo, jak i samorząd i Kościół, mają ważną rolę do odegrania w promocji trzeźwego stylu życia i zapobieganiu uzależnieniom.

„Każda z tych instytucji ma inne kompetencje, inne możliwości, jeśli chodzi o zapobieganie uzależnieniu od alkoholu. Kościół poprzez działania duszpasterskie i apostolskie wychowuje do wolności wewnętrznej według zasad Ewangelii, a także pomaga tym, którzy cierpią z powodu uzależnień. Państwo – parlament, rząd, administracja rządowa, wymiar sprawiedliwości ma odpowiednie kompetencje, aby stanowienie prawa i jego egzekwowanie służyło trzeźwości narodu. Natomiast samorząd i lokalne wspólnoty powinny dobrze rozwiązywać problemy alkoholowe na swoim terenie i robić wszystko, aby poprzez nieodpowiedzialne decyzje, np. o ilości punktów sprzedaży alkoholu, ich nie generować” – wyjaśnił.

Podkreślił, że wiodącą rolę w wychowaniu do trzeźwości młodego pokolenia ma rodzina. „Miłość jest największym czynnikiem chroniącym przed uzależnieniami” – dodał.

Bp Bronakowski zaznaczył, że Kościół w sierpniu zachęca do podjęcia dobrowolnej abstynencji, która „jest cennym darem zarówno dla tego, kto na nią się decyduje, jak i dla innych”.

„Dobroczynny wpływ okresowego postu od alkoholu na zdrowie jest znany nauce, a potwierdza go doświadczenie tych, którzy go podejmują. Taka decyzja pomaga również odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę w moim życiu odgrywa alkohol. Czy potrafię bez niego radośnie żyć? Jest to też wspaniała okazja, aby dać wobec innych świadectwo prawdziwej wolności” – stwierdził.

Dodał, że dar abstynencji to konkretna pomoc dla osób borykających się z uzależnieniem, które walczą o odzyskanie trzeźwości. „Dla nich takie świadectwo jest wsparciem – łatwiej jest im odmówić, gdy nakłaniane są przez innych do picia, a poza tym widzą, że można być radosnym bez alkoholu, że można się bawić, mieć dobrych znajomych i przyjaciół” – ocenił.

Przypomniał, że dar dobrowolnej abstynencji można ofiarować Bogu w intencji kogoś uzależnionego. „Wierzymy, że modlitwa i ofiara pomoże takiej osobie powstać z nałogu, że będzie dla niej wsparciem na drodze nawrócenia. Ten apel kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, bo przecież trzeźwość jest wartością uniwersalną. To dobro ogólne, o które wszyscy powinniśmy się troszczyć, jeśli chcemy żyć w dostatniej, bezpiecznej, zdrowej i pięknej Ojczyźnie, w której panuje kultura trzeźwości” – powiedział.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze