Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Bp Bryl do górników: nie wolno ulegać pokusie ubóstwienia pracy

– Proszę dbajmy o to, żeby praca, którą wykonujemy stała się źródłem pomocy innym – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” oraz ich rodzin w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

W homilii biskup dziękował górnikom za ich niełatwą pracę. – Chcemy dzisiaj dziękować wam za waszą pracę, zaangażowanie i chcemy razem z wami prosić dobrego Boga o błogosławieństwo. Przychodzimy do kościoła z wiarą, że błogosławieństwo jest nam potrzebne, żeby nasza praca, nasz wysiłek wydawały dobry owoc – powiedział biskup kaliski.

Stwierdził, że w pracy można widzieć tylko źródło wzbogacenia się, a nie wiedzieć w niej czegoś głębszego. – W pracy można widzieć tylko sposób na zdobycie niezbędnych środków do życia dla siebie, dla rodziny, dla najbliższych, ale trzeba w niej widzieć także dzieło współpracy z Bożą łaską, bo wierzymy, że podejmując pracę współdziałamy z Bogiem, który stworzył świat i oddał nam, żebyśmy go przemieniali i doskonalili – zaznaczył bp Bryl.

kopalnia św. Barbara Górnicy
Kopalnia Guido w Zabrzu, fot. Maciej Kluczka

Podkreślał, że praca jest ważna, ale nie jest głównym celem człowieka. – Praca jest szanowana, ponieważ stanowi źródło godnych warunków życia. Jest skutecznym narzędziem przeciwko ubóstwu, ale nie wolno ulegać pokusie ubóstwienia jej, ponieważ nie można w niej odnaleźć ostatecznego i nieodwołalnego sensu życia. Praca ma istotne znaczenie dla człowieka, ale to Bóg, a nie praca jest źródłem życia i celem człowieka – akcentował hierarcha.

Wskazywał, że obok pracy są także inne wartości, takiej jak wiara, ojczyzna, rodzina. – Wszyscy potrzebujemy odpoczynku, potrzebujemy niedzieli, dnia wolnego. Stary Testament pokazuje, że pamięć i doświadczenie dnia wolnego stanowią zaporę przeciwko dobrowolnemu albo narzuconemu podporządkowaniu się pracy oraz przeciwko każdej formie wyzysku utajonego lub jawnego. Istotnie odpoczynek szabatu oprócz tego, że umożliwiał uczestnictwo w kulcie Bożym, został ustanowiony w obronie ubogiego. Pełnił także funkcję wyzwoliciela z antyspołecznych wynaturzeń ludzkiej pracy – mówił celebrans.

Bp Bryl polecił górników opiece św. Barbary i św. Józefa. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Dariusz Pietraś, kapelan Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” i ks. Jacek Bochniak, proboszcz parafii w Gorzycach Wielkich.

Centrala Węglowa w Katowicach powstała 20 lutego 1945 r., od 1949 r. Centrala Zbytu Węgla, której przedmiotem działalności była gospodarka węglem, brykietami i koksem na obszarze całego kraju. Historia ostrowskiej jednostki sięga 1968 r., kiedy to otwarto Składowisko Węgla. Powierzchnia ostrowskiego składowiska jest jednym z największych w Europie i wynosi 42 ha, co umożliwia składowanie około 1,7 mln ton surowca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze