Rodzina Ulmów, fot. wikimediacommons/Józef Ulma ([1]) – Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek: Rodzina Ulmów. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL

Bp Cisło: Ulmów ukształtowało nieskażone człowieczeństwo i inspiracja ewangeliczna

Ulmów ukształtowało nieskażone człowieczeństwo, a z drugiej strony inspiracja ewangeliczna. Wiedzieli, co ich czeka za pomoc Żydom, ale chcieli naśladować Chrystusa – powiedział bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej, przed laty przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Za tydzień 10 września odbędzie się bezprecedensowa w historii Kościoła powszechnego beatyfikacja rodziny Ulmów.

Bp Mieczysław Cisło powiedział portalowi Polskifr.fr, że najważniejszym przesłaniem beatyfikacji jest otwartość na drugiego człowieka – cierpiącego i zagrożonego. „Chodzi o to, żeby nie zamknąć drzwi przed takim człowiekiem, który prosi o pomoc. Rodzina Ulmów otworzyła drzwi Żydom uciekającym przed śmiercią. Ta rodzina wiedziała, jakie ryzyko to niesie. Za podanie szklanki wody Żydowi groziła śmierć” – przypomniał duchowny.

Bp Cisło podkreślił, że ważna jest nie tylko sama beatyfikacja, ale także możliwość pokazania światu bohaterskiej postawy Ulmów. „Beatyfikacja jest wyeksponowaniem, pokazaniem światu, że to są święci, bo za życia byli tacy i po śmierci, bo nie zamknęli drzwi, kiedy człowiek uciekał przed śmiercią” – zaznaczył.

>>> Ponad 7 tys. Polaków to Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej nie ma wątpliwości, że także współcześnie postawa Ulmów ma duże znaczenie. „Dzisiaj społeczeństwom dobrobytu grozi zamykanie się w swoim świecie i obojętność wobec drugiego człowieka. Przed tym przestrzegają Ulmowie i dlatego to tak uniwersalne przesłanie, które odnosi się nie tylko do katolików, ale do wszystkich. Oni nie byli obojętni” – podkreślił bp Cisło.

Były przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP przypomniał, że Ulmowie zawsze odznaczali się postawą otwartości w stosunku do sąsiadów, byli wzorowym małżeństwem, otwartym na życie, a teraz radzą: Otwieraj swoje człowieczeństwo na drugiego człowieka, żeby się nie zamknąć w swoim egoizmie samospełnienia, samozadowolenia, kiedy inni cierpią.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Bp Cisło wyraził też zadowolenie z różnorodnych inicjatyw podejmowanych w różnych środowiskach na rzecz rozwijania relacji katolicko-żydowskich. Jedną z nich jest Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela. Jest przekonany, że nadal trzeba budować braterstwo. To pozwala również na promowanie historii osób, które ratowały Żydów. „Po wojnie nie mówiło się o nich tyle, a to są bohaterowie” – ocenił bp Cisło.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się w 2003 r. wśród 122 męczenników okresu II wojny światowej. Od 2017 r. prowadzony jest oddzielny proces Samarytan z Markowej.

17 grudnia 2022 r. Papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji Wiktorii, Józefa oraz ich siedmiorga dzieci jako męczenników za wiarę w Chrystusa. 14 lutego 2023 r. ogłoszono, że beatyfikacja odbędzie się 10 września 2023 r. Będzie to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja całej rodziny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze