bp Damian Bryl, fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Bp Damian Bryl: droga rozwoju chrześcijanina to droga nawrócenia

– Droga rozwoju chrześcijanina to droga nawrócenia. Proszę podejmijcie wezwanie waszej patronki Matki Bożej Fatimskiej. Po pierwsze jest to wezwanie do odrzucenia tego co złe i grzeszne, ale z drugiej strony do rozwoju tego co dobre, piękne i Boże – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył mszy św. z okazji 25. rocznicy powstania parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Jubileusz połączono z odpustem parafialnym.

W homilii biskup kaliski wspomniał nieżyjących już kapłanów, którzy byli u początku tej parafii, a więc ks. prał. Alfreda Mąkę, proboszcza konkatedry i ks. kan. Krzysztofa Nojmana, pierwszego proboszcza tej parafii. – Znamienną datą jest 11 maja 1999 r., bo wtedy ks. biskup Stanisław Napierała erygował waszą parafię. Wtedy też została odprawiona Msza św., podczas której poświęcono tymczasową kaplicę. Chciałbym wspomnieć tych kapłanów i dziękować Panu Bogu za nich, a także za was, za to, że włączyliście się w to dzieło budowania kościoła i parafii – zaznaczył kaznodzieja. Zaprosił wiernych do wspólnego poszukiwania dróg, żeby ta parafia mogła dalej rozwijać się. – W życiu parafii bardzo ważnym słowem jest słowo razem. Razem ten kościół budowaliście, razem troszczycie się o niego. Życie parafii to jest wspólna droga, więc idźcie razem w przyszłość – wskazywał celebrans.

>>> Do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

Wyjść poza mury kościoła

Prosił parafian, aby swoimi talentami służyli wspólnocie parafialnej. – Charyzmaty, które otrzymujemy od Ducha Świętego są po to, żeby służyć wspólnocie. Proszę pomyślmy, jakie mamy talenty i służmy nimi – podkreślał pasterz Kościoła kaliskiego. Zachęcił wiernych, aby pod przewodnictwem proboszcza rozeznawali, do czego Pan Bóg zaprasza wspólnotę parafialną. – Rozeznawanie to wspólne szukanie woli Bożej, a nie naszych pomysłów. W tym rozeznawaniu bardzo istotne jest, żeby Jezus zawsze był w centrum wszystkiego – akcentował hierarcha.

Przekonywał, że we współczesnym świecie należy wychodzić poza mury kościoła. – Szukajmy sposobów jak dotrzeć do współczesnych ludzi. Proszę dzielcie się swoją wiarą. Jeżeli wiara w Pana Boga jest dla nas ważna to powiedzmy o tym innym, zaprośmy do tego doświadczenia innych, nie zatrzymujmy tego dla siebie – mówił bp Bryl.

Po mszy św. biskup kaliski odmówił Litanię do Matki Bożej. Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Ostrowie Wielkopolskim

Parafia Matki Bożej Fatimskiej powstała z części parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika (konkatedra). Na początku przy ulicy Krętej był tylko pusty plac, na którym w 1998 r. ks. prał. Alfred Mąka, ówczesny proboszcz konkatedry poświęcił krzyż i wraz z ks. Krzysztofem Nojmanem odprawił pierwszą Mszę św. Tam też w każdą niedzielę sprawowano Eucharystie pod dwoma niewielkimi namiotami.

16 sierpnia 1998 r. przystąpiono do budowy tymczasowej drewnianej kaplicy, która została poświęcona 11 maja 1999 r. przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Wtedy też na mocy jego dekretu została powołana do istnienia parafia, powierzona opiece Matki Bożej Fatimskiej. Jej pierwszym proboszczem został mianowany dziś już śp. ks. Krzysztof Nojman, dotychczasowy wikariusz konkatedry.

fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA

W 2000 r. rozpoczęto budowę kościoła. 2 czerwca 2006 r. bp Stanisław Napierała poświęcił i wmurował kamień węgielny przywieziony z Fatimy. 13 maja 2014 r. świątynię konsekrował biskup kaliski Edward Janiak.

Wystrój prezbiterium świątyni zaprojektował ks. Marian Lewandowski, wieloletni dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, którą w drewnie lipowym wyrzeźbił artysta Jacek Nowak z Poznania. Została ona zawieszona na ścianie prezbiterium na tle pozłacanych promieni słonecznych. To nawiązanie do cudu słońca, jaki miał miejsce w czasie objawień Maryi w Cova da Iria koło Fatimy 13 października 1917 r., kiedy Matka Boża po raz szósty ukazała się portugalskim pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. 

Od 1 lipca 2015 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Mariusz Pohl.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze