Bp Damian Bryl, fot. ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Bp Damian Bryl objął kanonicznie diecezję kaliską, przekazał prośbę wobec skrzywdzonych

W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes, w południe, w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu odbyło się kanoniczne objęcie diecezji kaliskiej przez nowego ordynariusza bp. Damiana Bryla.

W kaplicy nastąpiło podpisanie dokumentów potwierdzających objęcie diecezji kaliskiej przez bpa Damiana Bryla, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Dzięki uprzejmości Radia Rodzina (katolickiej stacji radiowej diecezji kaliskiej) prezentujemy zdjęcia z tej uroczystości. Dokumenty zostały podpisane przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla, administratora apostolskiego diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej bp. Łukasza Buzuna, Kolegium Konsultorów i kanclerza Kurii ks. kan. Marcina Papuzińskiego. Po podpisaniu dokumentów biskup kaliski Damian Bryl złożył Wyznanie Wiary. Redakcji Radio Rodzina Kalisz dziękujemy za udostępnienie zdjęć z dzisiejszej uroczystości.

fot. ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz


W swoim słowie ordynariusz diecezji kaliskiej wyraził szacunek wobec każdej osoby, która tworzy wspólnotę diecezji. – Chciałbym wyrazić szacunek wobec tej wiary, którą przeszła nasza diecezja na razie w krótkim etapie jej istnienia. Chciałbym wyrazić szacunek wobec tego pięknego dzieła jednoczenia osób, które tworzą naszą diecezję, za to piękne dążenie ku jedności u jej początków. Szanując piękne i dobre dziedzictwo chciałbym razem z wami to dziedzictwo objąć i chciałbym razem z wami rozeznawać jak je dobrze i twórczo rozwijać – powiedział bp Bryl. Zapewnił, że będzie starał się jak najlepiej rozwiązywać pojawiające się trudne sprawy. – Mam świadomość też wielu trudnych spraw, które też przenikają życie naszej wspólnoty. Chciałbym podjąć je w odpowiedzialny sposób zgodnie z drogą, którą pokazuje nam papież Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski. Bardzo dziękuję za to wszystko co na tej drodze już dokonało się także dzięki zaangażowaniu ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia oraz osób z naszej diecezji i innych – mówił biskup kaliski.

Bp Bryl zaprosił duchowieństwo i wiernych na drogę przebaczenia, pojednania i odnowy zaufania.Te trudne doświadczenia na różnych polach niektórych mocno dotknęły. Chciałbym, abyśmy wobec szczególnie tych, którzy czują się dotknięci, może skrzywdzeni taką drogę przebaczenia, pojednania i odnowy zaufania wspólnie podjęli – podkreślał duchowny. Wskazywał, żeby zawsze w centrum wspólnoty diecezjalnej był Jezus. – Chciałbym, abyśmy postawili w centrum wszystkiego Pana naszego Jezusa Chrystusa i żebyśmy Jego szukali we wszystkim, żebyśmy razem modlili się, słuchali Jego Słowa, żeby rozpoznać do czego nas zaprasza. Chciałbym zaprosić, abyśmy podjęli zaproszenie papieża Jana Pawła II, które na początku nowego tysiąclecia mocno wybrzmiało, abyśmy „Kościół czynili domem i szkołą komunii” i abyśmy „żyli kulturą spotkania” jak mówi papież Franciszek. Chciałbym bardzo serdecznie do takiej wspólnej drogi zaprosić. Wierzę, że Jezus w mocy ducha jest w tej wspólnocie, którą razem tworzymy i wierzę, że On ją prowadzi – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Swoją posługę zawierzył Maryi i św. Józefowi. – Ufam w szczególne wstawiennictwo Matki Bożej. Mocno Maryi zawierzam siebie i nas wszystkich. Ufam też w wielkie przewodnictwo i wstawiennictwo św. Józefa, który w naszej diecezji ma takie ważne miejsce – powiedział bp Bryl. Radość z nowego biskupa dla diecezji kaliskiej wyraził abp Grzegorz Ryś.

Dla mnie ten dzień jest dniem wielkiej radości dlatego, że Kalisz ma swojego biskupa. Każdy Kościół zasługuje na własnego pasterza, a Kościół kaliski może nawet bardziej. Im dłużej z wami byłem, tym bardziej byłem o tym przekonany, że to jest Kościół, który zasługuje na własnego biskupa, który go poprowadzi dalej. Kościół kaliski jest bardzo pięknym Kościołem, ma ogromny potencjał ewangelizacyjny. Bardzo się cieszę, że Kościół dostaje pasterza, który wywodzi się z tych terenów, że dostaje pasterza, który ukazał się w Konferencji Episkopatu Polski jako biskup bardzo odpowiedzialny. Jestem spokojny o los tego Kościoła. (dotychczasowy administrator apostolski diecezji kaliskiej abp Grzegorz Ryś)

Abp Ryś podziękował za siedem miesięcy służby w Kościele kaliskim. – Tak jak umiałem, tak starałem się temu Kościołowi przez te siedem miesięcy posłużyć. Dziękuję wszystkim za te wspólne siedem miesięcy. Jeśli ktoś czuje się przeze mnie dotknięty lub zraniony to przepraszam – powiedział abp Ryś, który zapewnił o modlitwie za Kościół kaliski i nowego biskupa. Spotkanie zakończono modlitwą „Anioł Pański”.

fot. ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

>>> Bp Damian Bryl: ważnym zadaniem jest dla mnie szukanie sposobów, aby przygarnąć tych, którzy odeszli

Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu zaplanowano na sobotę przed Niedzielą Palmową. Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii. Po powrocie do Polski (w 1999 roku), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

>>> Bp Damian Bryl: nie idę do diecezji kaliskiej z gotowymi planami. Chcę najpierw posłuchać lokalnych środowisk

13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”). W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze