Bp Długosz: rodzina jest święta

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Wasza parafia przypomina nam wszystkim, że rodzina jest najważniejsza, jest święta” – mówił w homilii bp senior Antoni Długosz, który 12 czerwca dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii św. Joanny Beretty Molli do kościoła pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie.

Uroczystości rozpoczęły się przy krzyżu misyjnym przed świątynią. Relikwie w uroczystej procesji do świątyni wraz z biskupem Długoszem i proboszczem parafii ks. Tadeuszem Zawieruchą wniosły dzieci pierwszokomunijne. Następnie bp Długosz dokonał poświęcenia nowego witraża z wizerunkiem św. Joanny Beretty Molli.

W homilii bp Długosz przypomniał, że „parafia to rodzina rodzin”. – Kościół jest wielką rodziną. W Kościele staliśmy się dziećmi Bożymi. W Kościele otrzymaliśmy dar wiary – mówił bp Długosz. Podkreślił też, że „dziecko jest największym darem”.

„Rodzice są pierwszymi katechetami, nauczycielami i świadkami wiary. Rodzice to kapłani Domowego Kościoła i pierwsi zwiastuni wiary” – dodał.

Biskup senior zaznaczył, że „dla św. Joanny Beretty Molli najważniejsze były dzieci. Oddała swoje życie, aby jej córeczka żyła”. Dodał: „Ta święta matka wszelkie trudności przeżywała z Jezusem. Ona zrealizowała Ewangelię o ośmiu błogosławieństwach”.

W czasie modlitwy „Ojcze nasz” bp Długosz zaprosił wszystkie dzieci do ołtarza, by wspólnie z nim, trzymając się za ręce, odmówiły Modlitwę Pańską.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zakończenie Mszy św. bp Długosz udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Joanny Beretty Molli. Następnie wierni ucałowali relikwie.

Relikwie św. Joanny Beretty Molli przekazał parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie kard. Dionigi Tettamanzi, emerytowany arcybiskup Mediolanu.

Do uroczystego wprowadzenia relikwii parafia przygotowywała się m.in. poprzez „Dni ze św. Joanną Berettą Mollą” i przez Nowennę ku czci świętej matki.

„Chciałbym, aby nasza świątynia nosząca wezwanie Narodzenia Pańskiego była miejscem, które będzie przypominać o świętości życia i że każde życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci jest święte” – powiedział KAI ks. Tadeusz Zawierucha.

„Już mamy relikwie takich świadków jak: św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II” – dodał ks. Zawierucha.

Św. Joanna Beretta Molla była włoską lekarką i matką. Podczas kolejnej ciąży zdiagnozowano u niej chorobę, której wyleczenie było możliwe tylko kosztem życia dziecka. Mimo wskazań medycznych nakłaniających do przerwania ciąży, zdecydowała się jednak urodzić dziecko. 21 kwietnia 1962 r. na świat przyszła jej czwarte dziecko, Gianna Emanuela. Św. Joanna zmarła tydzień później w wieku 39 lat. W 1994 r. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a w 2004 r. świętą.

Parafia pw. Narodzenia Pańskiego została powołana do istnienia dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 od Narodzenia Jezusa Chrystusa. Parafię erygował abp Stanisław Nowak 25 grudnia 2000 r. W 2013 r. abp Wacław Depo poświęcił nową świątynię. Na terenie parafii na dworcu PKP istnieje kaplica dworcowa poświęcona w 1998 r. przez abp. Nowaka.

Bp Długosz: rodzina jest święta
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze