Bp Eľko: Franciszku, bracie w Jezusie Chrystusie, witaj w Słowacji!
Papieżu Franciszku, drogi bracie w Jezusie Chrystusie, witaj i spędź w Słowacji dni bogate i błogosławione! Życzymy Ci daru dobrego zdrowia cielesnego i siły, serca duszpasterza, które odnawia się w miłości Chrystusa i niech je prowadzi Duch Święty swymi słowami, decyzjami i zachowaniami – powiedział biskup generalny Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Wyznania Augsburskiego Ivan Eľko, przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Słowacji.
W imieniu należących do niej 7 Kościołów członkowskich oraz 5 Kościołów i stowarzyszeń religijnych, mających status obserwatorów, bp Eľko powitał Ojca Świętego w czasie spotkania ekumenicznego w siedzibie nuncjatury apostolskiej w Bratysławie.
>>> Słowacja powitała papieża Franciszka [GALERIA]
Zaznaczył, że jego kraj przeżywa obecnie czas szczególny z różnych punktów widzenia, również ekumenicznego. W ubiegłym roku obchodzono 490. rocznicę Wyznania Augsburskiego. A komisja ekumeniczna, która pracowała nad przekładem cennego dokumentu dialogu katolicko-luterańskiego „Od konfliktu do komunii”, przekazała już ten tekst chrześcijanom słowackim. – Chcemy omawiać go razem jako teologowie i duchowni katoliccy obrządku łacińskiego i protestanccy na wspólnej konferencji teologicznej, a jednocześnie polecamy go mądrą i skuteczną lekturę naszym lokalnym wspólnotom ekumenicznym – powiedział biskup luterański.
Zauważył ponadto, że w obecnym roku przypada 20. rocznica zatwierdzenia Konwencji o Wzajemnym Uznaniu Chrztu Świętego, która stała się „rewolucyjnym wydarzeniem ekumenicznym w Słowacji”. Dokument ten dotyczy Kościołów: katolickiego obu obrządków, Ewangelicko-Luterańskiego Wyznania Augsburskiego i Ewangelicko-Metodystycznego.
– Wiara daje nam odwagę proponowania innym Kościołom przystąpienia do tej Konwencji – oświadczył przewodniczący Rady. Wyraził radość, że także papież postrzega zagadnienie chrztu w jego skutkach ekumenicznych, np. w jego przemówieniu w czasie spotkania z przedstawicielami Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca br.
Podział Kościoła
Zwierzchnik luteran słowackich wskazał, że Kościół podzielił się w czasach wielkich kryzysów doktrynalnych i społecznych, a Kościoły protestanckie w jego kraju są spadkobiercami zarówno Reformacji z XVI wieku, jak i różnych ruchów przebudzeniowych, zrodzonych wskutek kryzysu pobożności średniowiecznej i w okresie Odrodzenia.
W tamtym czasie istniał schemat myślenia, iż kryzys jednego Kościoła umożliwia odrodzenie się innego, poszukującego chrześcijaństwa bardziej autentycznego – mówił dalej bp Eľko. Zaznaczył, że dziś takie myślenie „nie może nas zadowalać, ale pragniemy, aby zwyciężył inny pogląd: w dobru i postępie jednego kryje się także dobro i postęp drugiego”. Dziś nie mogą już nas cieszyć kryzysy i konflikty, spadek liczby czy słabnięcie wiary. – Cieszmy się nawzajem ze swego wzrostu. Chcemy błogosławić się wzajemnie i spoglądać na siebie z życzliwością – zapewnił przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Słowacji.
>>> Ocaleni z Holocaustu chwalą zaangażowanie papieża w walkę z nienawiścią
Podkreślił, że w tym samym kluczu chrześcijanie różnych wyznań spoglądają na tę wizytę papieża w Słowacji. Wyraził nadzieję, że pogłębi ona zainteresowania życiem chrześcijańskim „u naszych sióstr i braci rzymskokatolickich”. – W ten sposób spoglądamy również na dzieła miejscowych kapłanów i wszystkich świeckich, posługujących jako wolontariusze – stwierdził duchowny. – Jesteśmy przekonani, że z duchowego błogosławieństwa jednego Kościoła mogą czerpać korzyści także inne Kościoły – dodał. – Cieszymy się i cenimy to, że w takiej cennej chwili możemy być wszyscy razem w tej wspólnocie ekumenicznej – zakończył swe przemówienie bp Eľko.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |