Bp Frankowski: nauka w seminarium jest czasem dialogu między Bogiem a człowiekiem
Nauka i formacja w seminarium duchownym jest czasem szczególnego dialogu między Bogiem a człowiekiem – mówił bp Edward Frankowski do alumnów podczas obrzędu „obłóczyn” 24 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.
Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła biskup pomocniczy senior Edward Frankowski dokonał poświęcenia strojów duchownych 4 alumnom z trzeciego roku oraz włączenia do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłańskich 11 alumnów piątego rocznika. W uroczystości, ze względu na obostrzenia epidemiczne, uczestniczyła tylko wspólnota seminaryjna. Była ona poprzedzona rekolekcjami, które prowadził ks. Grzegorz Lipiec, ojciec duchowny z seminarium w Radomiu.
Cechy dojrzałości kandydata do kapłaństwa
Podczas homilii biskup mówił o cechach dojrzałości kandydata do kapłaństwa, które pozwalają w pełni oddać się na służbę Chrystusowi w Jego Kościele.
– Celem seminarium jest wychować ludzi w pełni dojrzałych, nie ulegających nieuporządkowanym emocjom, potrafiących dobrze wybierać w świetle Ducha Świętego. I te wybory konsekwentnie realizować. Z tego dialogu Bożego i ludzkiego wyszły całe zastępy świętych i gorliwych kapłanów, oddanych Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, zapatrzonych w Chrystusa Pana – Najwyższego Kapłana – podkreślał bp Edward Frankowski.
Biskup zachęcał także kandydatów do święceń diakonatu, prezbiteratu oraz alumnów, którzy przyjęli strój duchowy, aby wpatrywali się w Maryję mistrzynię życia kleryckiego i kapłańskiego.
>>>Józef Augustyn SJ: tak rodzą się dojrzali księża [ROZMOWA]
Sandomierskie seminarium duchowne powołał do istnienia biskup Prosper Burzyński w listopadzie 1820 roku. Obecnie mieści się ono w historycznych budynkach po klasztorze benedyktynek. Formacja seminaryjna trwa 6 lat i prowadzona jest na czterech płaszczyznach: intelektualnej, duchowej, ludzkiej i duszpasterskiej.
Z racji jubileuszu 200-lecia WSD od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła można raz dziennie uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
>>>Ks. Kamil Jakubowski: bez ludzi moje kapłaństwo nie ma sensu [ROZMOWA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |