Bp Greger: w Kościele Ewangelii osąd nie może dominować nad miłosierdziem
„Kościół, w którym grzesznik czuje się nieswojo i obco; gdzie doznaje odrzucenia, a nie towarzyszenia; gdzie brakuje dla niego czasu na wysłuchanie; gdzie osąd dominuje nad miłosierdziem – to z całą pewnością nie jest Kościół Ewangelii” – zwrócił uwagę bp Piotr Greger podczas spotkania z przedstawicielami duszpasterstwa rodzin diecezji bielsko-żywieckiej.
Hierarcha odprawił 13 stycznia br. Mszę św. w kurialnej kaplicy dla tego środowiska. Wśród uczestników modlitwy nie zabrakło wykładowców i słuchaczy Studium Teologii Rodziny oraz doradców rodzinnych, prowadzących poradnictwo w diecezji bielsko-żywieckiej.
W homilii biskup zachęcił do rozważań na temat spotkania Jezusa z Lewim, czyli Mateuszem – celnikiem, opisanym w Ewangelii Marka. Duchowny podkreślił, że Jezusowi zawsze chodzi o szukanie zagubionego człowieka, o troskę o jego zbawienie. Wskazał, że spotkanie człowieka z Jezusem zmienia perspektywę życia i przynosi radość, nadzieję i poczucie bezpieczeństwa.
Kaznodzieja wyjaśnił, że spotkanie Lewiego z Jezusem ukazuje proces budowania leczących relacji Boga z człowiekiem, opartych na miłosierdziu. Jednocześnie zaznaczył, że postawa chrześcijan wobec grzeszników i potrzebujących powinna karmić się miłością.
„Kościół, w którym grzesznik czuje się nieswojo i obco; gdzie doznaje odrzucenia, a nie towarzyszenia; gdzie brakuje dla niego czasu na wysłuchanie; gdzie osąd dominuje nad miłosierdziem – to z całą pewnością nie jest Kościół Ewangelii” – przestrzegł.
„Do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin przychodzą wciąż ludzie, którzy w swoich rodzinach przeżywają czas kryzysu, załamania, zniewolenia, uzależnienia. Przychodzą w przekonaniu, że znajdą tam oczekiwaną pomoc. Ta pomoc musi być rozsądna, żaden wydział nie jest w stanie zaoferować nic ponad to, czym sam dysponuje. Dla tych ludzi trzeba mieć czas, trzeba ich z uwagą wysłuchać, trzeba na nich z miłością spojrzeć i zaprosić, aby kroczyli drogą Ewangelii” – dodał.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe. Był czas na łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, wspólne kolędowanie oraz rozmowy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |