fot. BP KEP/ Episkopat

Bp Ireneusz Pękalski: chcę spełniać swoją biskupią misję do końca moich dni – jako emeryt

– Chcę pełnić tę misję do końca moich dni, już jako biskup senior – mówił bp Ireneusz Pękalski. Wczoraj Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że papież Franciszek przyjął rezygnację duchownego z funkcji biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej.

Odnosząc się do decyzji Ojca Świętego oraz treści komunikatu Nuncjatury, bp Pękalski przypomniał:
– 11 stycznia tego roku, w łódzkiej katedrze, świętowałem 25-lecie moich święceń biskupich. Podczas dziękczynnej Eucharystii wypowiedziałem wtedy słowa, które pozostają dla mnie aktualne. Dlatego dziś ich nie będę powtarzał. Tak jak wtedy mówiłem je z potrzeby serca i dziękowałem wielu osobom, które są obecne na rogach mojego życia – jako ci, z którymi współpracuję, którym staram się być pomocny – tak i dziś powiem krótko: wszystkim za wszystko dziękuję – podkreślił bp Pękalski.

>>> Bp Ireneusz Pękalski: są dwie drogi życia, albo z Nim – zbierając, albo przeciw Niemu – rozpraszając

– Liczę również na dalszą życzliwość i modlitewne wsparcie, które pomogą mi nadal wypełniać moje biskupie powinności, wynikające ze święceń – tak, bym mógł jak najlepiej służyć Kościołowi łódzkiemu – dodał.

Na zakończenie swojej wypowiedzi przypomniał: – Gdy pisałem do Ojca Świętego 31 stycznia z prośbą o zwolnienie mnie z urzędu, równocześnie deklarowałem chęć dalszej pracy dla dobra naszego umiłowanego Kościoła – na tyle, na ile pozwala mi zdrowie, i zgodnie z wolą Księdza Kardynała. Chcę kontynuować tę misję do końca moich dni – jako emeryt. Bóg zapłać wszystkim za wszystko – zakończył bp Pękalski.

Metropolita łódzki, ogłaszając decyzję papieża, dziękował bp. Ireneuszowi za jego dotychczasową posługę. Zwrócił uwagę na symbolikę słowa emeritio, które – jak powiedział – ma ten sam źródłosłów co łacińskie emo, i posiada dwa znaczenia. Pierwsze odnosi się do złotej tablicy przykrywającej Arkę Przymierza, drugie – do kapłańskiej szaty.

>>> Archidiecezja łódzka: bp Ireneusz Pękalski przechodzi na emeryturę

– Myślę, że to słowo emerito wyraża inny porządek niż ten prawny czy strukturalny, jaki znajdujemy w komunikacie Stolicy Apostolskiej. To raczej porządek sakramentalny, porządek miłości. Niech więc emerito oznacza, że ksiądz biskup – jak ta tablica zakrywająca Arkę – pozostaje blisko największych, najpiękniejszych tajemnic Boga. Arka była przecież wspomnieniem największych dzieł Boga na pustyni. Niech ksiądz biskup będzie wciąż blisko tego, co Bóg czyni. A drugie znaczenie – szata kapłańska – przypomina, że kapłanem jest się na całe życie i na wieczność. Żadna emerytura tego nie zmienia – podkreślił kard. Grzegorz Ryś.

Bp Ireneusz Pękalski, jako biskup senior Archidiecezji Łódzkiej, został wyznaczony przez metropolitę łódzkiego do przeprowadzania wizytacji parafialnych, udzielania dyspens zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz do udzielania misji kanonicznych nauczycielom religii.

Bp Pękalski został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Łódzkiej przez św. Jana Pawła II 11 grudnia 1999 roku. Otrzymał tytularną diecezję Castello di Tingizio. Święcenia biskupie przyjął 8 stycznia 2000 roku w Archikatedrze Łódzkiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze