Bp Jamrozek zachęca do odnowienia w niedzielę aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi
W najbliższą niedzielę minie siedem lat od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Delegat KEP ds. ruchów, grup, wspólnot i stowarzyszeń intronizacji Jezusa Chrystusa bp Stanisław Jamrozek zachęca, aby tego dnia na nowo zawierzyć Synowi Bożemu – Ojczyznę, rodziny i samych siebie.
W Kościele katolickim 26 listopada obchodzona będzie w tym roku uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W jej centrum jest przyjęcie Syna Bożego jako swojego króla, czyli wewnętrzna przemiana i nawrócenie do Boga zgodnie z wymaganiami Ewangelii.
W niedzielę, 19 listopada, minie 7 lat od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
>>> Bp Jamrozek: modlitwa za zmarłych jest gestem miłości
Jego treść nawiązuje do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza i jasnogórskich ślubów narodu Prymasa Tysiąclecia. Są w nim m.in. wezwania, by Chrystus królował „w naszych sercach, rodzinach, parafiach, środkach komunikacji społecznej, miejscach pracy, urzędach, miastach i wioskach”.
W akcie naród zobowiązał się podporządkować Jezusowi wszystkie sfery życia osobistego i społecznego.
W związku z rocznicą, bp Jamrozek zachęca do odnowienia jubileuszowego aktu oraz do włączenia się w nowennę poprzedzającą obchodzoną w ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
>>> Bp Jamrozek do małżonków: podprowadzajcie swoje dzieci do Pana Boga
Nowenna zakończy się w sobotę, 25 listopada.
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany w krakowskich Łagiewnikach, z udziałem Episkopatu Polski i Prezydenta RP, 19 listopada 2016 r., w wigilię zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dzień później akt ten odmawiany był we wszystkich polskich kościołach podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
***
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dla całego Kościoła ustanowił papież Pius XI encykliką „Quas primas” z 11 grudnia 1925 r., wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Papież polecił, aby we wszystkich kościołach tego dnia odmawiać „Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa” oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.
Początkowo uroczystość Chrystusa Króla obchodzono w ostatnią niedzielę października. Reforma Soboru Watykańskiego II przesunęła obchody na ostatnią niedzielę roku liturgicznego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i koniec w Jezusie Chrystusie. Obecnie uroczystość wieńczy rok liturgiczny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |