Bp Jan Piotrowski: Kościół zawsze potwierdza godność osoby ludzkiej
Kościół w świetle objawienia podkreśla i potwierdza godność osoby ludzkiej – powiedział w środę bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, która była sprawowana w kościele św. Krzyża w Kielcach.
Ta godność, jak zauważył biskup kielecki, została odkupiona ofiarą miłości Jezusa Chrystusa. – I to właśnie z tej prawdy Kościół czerpie powody swojego zaangażowania na rzecz słabszych i posiadających mniejszą władzę, zawsze kładąc nacisk na prymat osoby ludzkiej i obronę jej godności, niezależnie gdzie człowiek żyje – zaznaczył.
Godność ludzka w żaden sposób nie może być wiązana ze stanem psychofizycznym człowieka.
– Nikt w ludzkiej godności nie jest uzależniony od kondycji fizycznej i stanu zdrowia, bo człowiek pozostaje człowiekiem, którego ogarnia odkupieńcza miłość – mówił bp Piotrowski.
Nawiązał także do przypadającej dzisiaj 46. rocznicy, wyboru papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty konsekwentnie stał na straży obrony godności człowieka i integralności osoby ludzkiej.
>>> Bp Jan Piotrowski: szkoła nie może być poligonem eksperymentów
– Mówi się, że Jan Paweł II obalił komunizm, że zrobił to i tamto (…) – przypominał. – Jan Paweł II walczył przede wszystkim o człowieka, aby był szanowany w swojej naturze. Bo dziś nie wiemy, kto ma być kim. Ideolodzy różnej maści podpowiadają człowiekowi, że ze swoją naturą może zrobić, co chce, ale z tego nic nie wynika – stwierdził biskup. Przypomniał Boży zamysł, stwarzający kobietę i mężczyznę, predestynowanych do określonych ról życiowych.
Dziękował osobom niewidomym i niedowidzącym za ich wiarę i obecność oraz mówił o przepełnionej miłością bliźniego działalności kieleckiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Jego członkowie licznie uczestniczyli we Mszy św., ze swoim sztandarem.
W Polskim Związku Niewidomych Koło w Kielcach zrzeszonych jest ok. 450 osób niewidomych i słabowidzących, w tym 50 dzieci. Prezes Marian Zakrzewski niezmiennie wyraża wdzięczność bp. Piotrowskiemu za duchowe towarzyszenie środowisku, za wspólne Msze św., spotkania opłatkowe i udział księdza biskupa w pielgrzymkach środowiska.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony jest także w innych miastach regionu, jak Włoszczowa, Starachowice, Jędrzejów. Został ustanowiony w 1993 r. przez Europejską Unię Niewidomych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |