fot. Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Bp Jan Wątroba: dom rodzinny to niezastąpiona szkoła wiary

– Pierwszym środowiskiem przekazu wiary i szkołą wzrastania w wierze jest rodzinny dom – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba, który 3 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Temat lipcowego spotkania był związany z V Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych: „Dziadkowie i babcie skarbem rodziny”.

W homilii bp Jan Wątroba podkreślał, że każdy niesie przez życie wspomnienie rodzinnego domu, jego wygląd, atmosferę, osoby w nim mieszkające, różne wydarzenia, wyjścia i powroty, spotkania i rozstania. – Pewnie dla większości z nas dom to kochające twarze rodziców, rodzeństwa, dziadków. Dom to bezpieczna przystań, to uroki dzieciństwa, wieku szkolnego, rodzinnych spotkań, rozmów, wspólnej pracy i modlitwy. Jeśli mieliśmy szczęście w takim domu wzrastać i doznać jego dobrodziejstw to jest dziś miejsce i sposobność, by dziękować Panu Bogu za tę łaskę, by pomodlić się serdecznie za tych, którzy nam taki dom stworzyli i w nim obdarowali nas swoją miłością – powiedział biskup.

>>> Bp Jan Wątroba: Kościół jest siecią przesyłową, ale zasilanie pochodzi z wysoka

Wskazał, że dom rodzinny to niezastąpiona szkoła wiary, ewangelicznego stylu życia, szkoła cnót i zasad moralnych, postaw patriotycznych, bezinteresownej służby i ofiarnej miłości, a w tej szkole wiary wyjątkową rolę pełnią babcie i dziadkowie, którym w 1999 r. papież Jan Paweł II poświęcił specjalny list.

Zaznaczył, że wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcał osobom starszym papież Franciszek, który w 2021 r. ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wskazywał, że Ojciec Święty prosił młodych, aby czerpali mądrość od swoich dziadków. 

Przypomniał słowa papieża Franciszka, który mówił, że modlitwa osób starszych jest darem dla Kościoła. –„To skarb, którego nie wolno nam zmarnować. Wasze ciche „Zdrowaś Maryjo”, wasze pacierze za dzieci, wnuki, za kapłanów to nie są słowa w pustkę. One dotykają nieba. One zmieniają świat” – cytował biskup rzeszowski.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Jan Wątroba zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Damian Bryl zachęcał do modlitwy za młodych, którzy wybierają swoją drogę życiową. – Bardzo chciałbym zaprosić wszystkich do modlitwy za tegorocznych maturzystów. Prośmy, żeby rozpoznali swoją drogę życiową, ale też by mieli odwagę podjąć tę drogę, którą przygotował dla nich Jezus – mówił biskup kaliski.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 12 i 13 lipca.

Wcześniej w ramach konferencji nt. „Osoby starsze – nadzieją dla rodzin i wspólnot” o roli, jaką odgrywają dziadkowie w wychowaniu wnucząt i przekazywaniu wiary mówili: Elżbieta Dębska, emerytowany lekarz, babcia siedmiorga wnucząt, Robert Lis, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej, dziadek czworga wnucząt, Anna Kacprzyk, uczennica III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, wnuczka. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, duchowieństwo, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, koźmińskiego i krotoszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze