Bp Janiak: Boże Narodzenie to święto każdej rodziny

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Boże Narodzenie to święto każdej rodziny – podkreślił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył pasterce w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji biskup kaliski zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka. 

– Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi… głos Anioła, który na polach zwiastował pasterzom radosną nowinę: Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan… Bóg stał się człowiekiem. W tę świętą noc zgromadziliśmy się w kościele katedralnym, aby jeszcze raz usłyszeć i na nowo przyjąć tę radosną nowinę oraz z całym Kościołem świętować Boże Narodzenie, świętować tajemnicę przyjścia Boga do człowieka. Modlimy się o pokój i jedność wszystkich Polaków, o radość i nadzieję dla cierpiących, samotnych i bezdomnych, o miłość i szczęście dla naszych rodzin – mówił ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry. 

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że Boga można poznać tylko na drodze wiary. – Rozpoznać Boga w swoim życiu, odnaleźć Go na poplątanych drogach, nie można w inny sposób jak poprzez wiarę i nawrócenie. Czas Adwentu to też czas sakramentu pokuty. Człowiek chce oczyścić się w krwi Chrystusa, wewnętrznie odrodzić – mówił bp Buzun.

Przekonywał, że święta Bożego Narodzenia są przede wszystkim po to, aby człowiek odzyskał sens życia w Chrystusie. – Świat jest ciemny z powodu braku wiary. Wierzymy w horoskopy, świeckie apokalipsy, a Jezus mówi: „nie biegnijcie za fałszywymi prorokami”. Po prostu brakuje nam prawdziwej wiary. Musimy ciągle nasze życie pogłębiać, żeby prawdy wiary stały się bogactwem naszej duszy – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że owocem przemiany jest bycie miłosiernym dla drugiej osoby. – Obchodzimy rok poświęcony św. Bratu Albertowi, który był dobry jak chleb. Był wzorem człowieka miłosierdzia. Bóg w swym miłosierdziu każdego z nas inspiruje do przemiany, do nawrócenia, żebyśmy uwrażliwili swoje serce na bycie miłosiernym wobec drugiego człowieka – podkreślał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.  

Wskazywał, że Maryja jest wzorem przeżywania tajemnicy narodzin Chrystusa. – Z pasterzami wchodzimy do betlejemskiej stajni, gdzie spogląda na nas Maryja, milczący świadek cudownych narodzin. Niech Ona pomoże nam dobrze przeżywać święta Bożego Narodzenia. Prosimy dzisiaj Matkę Bożą, która pochyla się nad Dzieciątkiem Jezus niech nauczy nas jak zachować w sercu tajemnicę Boga, który dla nas stał się człowiekiem. Niech Pan nas prowadzi, abyśmy dawali światu świadectwo Jego prawdy, miłości i pokoju – zaznaczył bp Buzun.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski wskazywał, że Boże Narodzenie to święto każdej rodziny. – Niech te święta napawają nas ogromną nadzieją, optymizmem, niech dodadzą nam sił, aby tę szarą codzienność godnie przeżywać. Jako wasz biskup życzę wam szczególnej opieki Bożej i o to się modlę – powiedział bp Edward Janiak.

Po Mszy św. biskupi przełamali się opłatkiem z wiernymi. 

Wspólnie z biskupami modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa i księża wikariusze.

Uroczystość uświetniła orkiestra „Gród nad Prosną” i chór „Canticum”.

Bp Janiak: Boże Narodzenie to święto każdej rodziny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze