Bp Janocha o Kijowie: Bóg jest w jego wnętrzu, dlatego się nie zachwieje
„Bóg jest w jego wnętrzu, dlatego się nie zachwieje” – mówił bp Michał Janocha, wyjaśniając w homilii znaczenie maryjnej mozaiki w najważniejszej ukraińskiej świątyni, kijowskiej Sofi. Mszą celebrowaną u warszawskich dominikanów na Freta w rocznicę dnia zwycięstwa Majdanu w 2014 r. rozpoczęła się nowenna modlitw w intencji pokoju w Ukrainie.
– Spotykamy się tu by modlić się szczególnie o pokój. Ciągle nam towarzyszy to wezwanie i wznosimy je do Boga: o pokój w Ukrainie – mówił na początku liturgii o. Adam Sulikowski, przeor konwentu.
>>> Kraków: modlitwa o pokój w Ukrainie – Most Jedności i Braterstwa w modlitwie
Mszy przewodniczył bp Michał Janocha. Wyraził wdzięczność za tę modlitewną inicjatywę KIK, podkreślając jej ekumeniczny i międzyreligijny wymiar. „Jednoczymy się z cierpieniem naszych braci w Ukrainie prosząc o pokój, nie jakiś fałszywy, ale prawdziwy i głęboki, o który trzeba walczyć” – mówił.
– Modlimy się u progu Wielkiego Postu i w dzień szczególny, bo trzy dni temu minęła rocznica ukraińskiego Majdanu, zwanego słusznie Euromajdanem albo Rewolucją Godności – pierwszego wielkiego sprzeciwu społeczeństwa wobec pseudodemokratycznej, defacto moskiewskiej władzy. A jednocześnie za trzy dni rocznica wydarzenia, które wszyscy dobrze pamiętamy, czyli agresji Rosji na Ukrainę. Nie był to początek wojny, ona się zaczęła dużo wcześniej. Ale w jakimś sensie wojny w pełnej skali – powiedział bp Janocha.
Mozaika Matki Bożej
Nawiązując do mozaiki Matki Bożej, znajdującej się w najważniejszej dla Ukrainy świątyni Sofi Kijowskiej, która przywołuje przełomowe wydarzenie w Rusi Kijowskiej – przyjęcie chrztu przez księcia św. Włodzimierza, a wraz z nim odziedziczenia po Bizancjum całego modelu kultury, literatury, muzyki, liturgii, architektury, malarstwa.
– Mozaika znajduje się w centralnym miejscu, przedstawia Maryję ze wzniesionymi rękami – orantkę. Jest ona obrazem Kościoła. To arcydzieło sztuki i teologii zarazem. Wokół tej mozaiki można przeczytać po grecku cytat z Psalmu 46 – Bóg jest w jej wnętrzu, więc się nie zachwieję. Mowa tam o Jerusalem, świętym mieście. W perspektywie Wcielenia i Nowego Testamentu ten tekst zinterpretowano w odniesieniu do Maryi. Bóg jest w jej wnętrzu, dlatego się nie zachwieje. Ale też i polis – miasta Kijowa: Bóg jest w jego wnętrzu, dlatego się nie zachwieje. Ta Maryja, oranta z kijowskiej Sofii była i pozostaje dla Ukraińców nie tylko najważniejszym dziełem sztuki w najważniejszym miejscu stolicy, ale także pewnym symbolem Bożej obecności, nazywana jest „ścianą nieobaloną” – mówił kaznodzieja, wspominając dalej burzliwe dzieje Kijowa.
Kazanie warszawski biskup pomocniczy zakończył wezwaniem do modlitwy i suplikacjami.
>>> Parlamentarzyści z Ukrainy: podróż papieża byłaby kluczowym aktem na rzecz pokoju
Modlitwie o Pokój w Ukrainie towarzyszy WYSTAWA IKON powstałych podczas polsko-ukraińskiego pleneru „Modlitwa za Ukrainę – Oblicza Światła” połączona z aukcją charytatywną w dniu 5 marca w sali prowincjalskiej klasztoru dominikanów przy ul. Freta 10 o godzinie 17.00. Dochód z aukcji przeznaczymy na pokrycie kosztów kolonii terapeutycznych dla dzieci poległych na wojnie ukraińskich żołnierzy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |