Bp Jerzy Mazur: niech w Triduum nasze domy staną się Wieczernikiem
W Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpocznie się Triduum Paschalne. Treścią liturgii będzie misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. – Niech nasze domy staną się w tych dniach Wieczernikiem – mówi bp Jerzy Mazur.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur podkreślił, że czas epidemii to próba wiary i miłości. – By wyjść zwycięsko, trzeba prosić o światło Ducha Świętego i moc Jego darów oraz wzorem misjonarzy dostosować się do istniejących warunków, wypracowując nowy sposób myślenia i działania. Domy rodzinne powinny stawać się domowymi kościołami – podkreśla bp Mazur. Zaapelował, aby nie narzekać, ale docenić wartość lektury Pisma Świętego, modlitwy różańcowej i „Koronki do Bożego Miłosierdzia”, którego świat dziś szczególnie potrzebuje.
– Nie tylko śledźmy transmisje liturgii w czasie Triduum Paschalnego, ale także przenieśmy ich istotną treść na grunt życia rodzinnego. Niech nasze domy staną się wieczernikiem. Celebrowany tego dnia w świątyniach obrzęd umycia nóg jest zaproszeniem do służby tym, którzy są obok nas – mówi bp Mazur.
– W Wielki Piątek nie będzie można fizycznie uczestniczyć w liturgii męki Pańskiej, ale możemy stawać w domu przed krzyżem i adorować go – zwraca uwagę hierarcha. Bp Mazur zachęcał, aby myśleć nie tylko o śmierci i zagrożeniach, ale skoncentrować się na zbawieniu, które jest celem życia chrześcijanina. – Ważna jest troska o życia w stanie łaski uświęcającej, dlatego korzystajmy ze spowiedzi, jeśli jest możliwość – powiedział biskup. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji podkreślił, że epidemia zmusza, aby szukać właściwych rozwiązań.
– W wielu krajach afrykańskich w niedzielę wspólnoty gromadzą się na nabożeństwie słowa, któremu przewodniczy katechista. On przygotowuje ludzi do przyjęcia sakramentów. Chóry same przygotowują śpiewy na liturgię – tak więc wspólnota Kościoła tętni życiem dzięki ludziom świeckim – zauważa duchowny. Odnosząc się do kwestii przenoszenia wydarzeń religijnych na inny termin, wspomniał o Ghanie, gdzie uroczystość Bożego Ciała ze względu na przypadającą w czerwcu porę deszczową jest przeniesiona na październik.
Przeczytaj też >>> Modlitwa za misjonarzy bardzo potrzebna!
– Patrząc na Wschód, kiedy kościoły były pozamykane i brakowało kapłanów, ludzie nie przestali wierzyć, ale szukali sposób umacniania się w wierze. Różaniec stał się katechizmem czasów łagrów i prześladowań – podkreśla biskup Jerzy Mazur. Przytoczył przykład Michaiła, który mieszkając we Władywostoku, raz w roku leciał samolotem do miasta Chmielnicki, by przystąpić do spowiedzi i przyjąć komunię świętą. – Na co dzień korzystał z transmisji mszy świętej – powiedział bp Mazur.
Nawiązując do papieskiej adhortacji Querida Amazonia, bp Mazur podkreślił, że „tylko wspólne zaangażowanie duchownych i świeckich w otwartości na Ducha Świętego pomoże przeprowadzić Kościół przez niełatwe czasy. – Jak mówi papież Franciszek, nadszedł wasz czas. Nieście Dobrą Nowinę poprzez swój styl życia, gdziekolwiek się znajdujecie i jakikolwiek wykonujecie zawód – dodaje przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.
>>> Sekretarz Episkopatu: tegoroczny Wielki Tydzień szczególną zachętą do wiary i nadziei
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |