fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU

Bp Jezierski: chrześcijanie z innych Kościołów są naszym duchowym rodzeństwem

O niedzieli słowa Bożego, dialogu ekumenicznym, a także katechezie w polskich szkołach pisze w swoim liście pasterskim na niedzielę 21 stycznia bp Jacek Jezierski. List został odczytany w kościołach i kaplicach diecezji elbląskiej. „Chrześcijanie z innych Kościołów są naszym duchowym rodzeństwem” – napisał biskup.

Bp Jezierski przypomina liście, że niedzielna Eucharystia jest dla uczniów i wyznawców Chrystusa stałym punktem odniesienia. Tak było u początków Kościoła, tak też jest i dziś. Chrześcijanie gromadzą się w niedzielę, aby słuchać wspólnie słowa Bożego oraz uczestniczyć w misterium Eucharystii.

Nawiązując, do obchodzonej od kilku lat Niedzieli Słowa Bożego biskup wskazał, że podczas każdej Mszy święteje wierzący mają przed sobą jakby dwa zastawione stoły. Pierwszy z nich, to stół słowa Bożego. Drugi, to stół Ciała Pańskiego, Chleba na życie wieczne, stół Komunii świętej.  Autor listu przypomina, że nie wszyscy są gotowi, aby podejść do drugiego stołu, po Ciało Pańskie. Zachęca więc, by pamiętać, że istnieje komunia pragnienia, Komunia święta duchowa. Ona jest także realna, rzeczywista – wskazuje bp Jezierski.

>>> Abp Guzdek w białostockiej cerkwi: ekumenizm to wspólne poszukiwanie prawdy

bp Jacek Jezierski, fot. PAP/Adam Warżawa

Biskup nawiązuje też do trwającego obecnie w Polsce i świecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zachęca, by każdy na swój sposób włączył się w to dzieło, np. przez chwilę modlitwy za chrześcijanina z innego Kościoła. Według bp. Jezierskiego należący do innych Kościołów i społeczności chrześcijańskich nie są naszymi wrogami i nie mogą być nam obojętni. Są oni bowiem naszymi duchowymi siostrami i braćmi dzięki sakramentowi chrztu świętego, który przyjęli. Łączy nas osoba Jezusa Chrystusa

Chrześcijanie z innych Kościołów są naszym duchowym rodzeństwem, z którym dawno nie widzieliśmy się i rzadko się spotykamy. Zapomnieliśmy ich imion, nie znamy ich losów, i dlatego ich nie rozumiemy. Ekumenizm jest więc próbą odnalezienia naszych sióstr i braci. Jest próbą zbliżenia się do nich, spotkania z nimi. (bp Jacek Jezierski)

Na zakończenie listu biskup elbląski powierzył uwadze wiernych nauczanie religii w szkołach. Zaznacza, że religia wnosi w edukację ważne treści: wskazuje na „pionowy” wymiar  życia ludzkiego i kultury, to jest na odniesienie do Boga, do prawa moralnego, czy też do godności osoby. – Nauczanie religii w szkole pozostaje także dzisiaj ważnym zadaniem, nie tylko religijnym, ale też społecznym – wskazuje bp Jezierski.

Bp Jacek Jezierski jest od 2014 r. biskupem diecezji elbląskiej. W Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy Radzie ds. Ekumenizmu oraz Zespołowi ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze