Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Bp Kaleta w bazylice: Zmartwychwstanie do szczyt historii Zbawienia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zmartwychwstanie to szczyt historii Zbawienia. To najważniejsze wydarzenie dla nas chrześcijan, bo jak ktoś zauważył – być chrześcijaninem to znaczy wierzyć w Chrystusa nie tylko jako w największego człowieka przeszłości, ale również jako kogoś, kto zmartwychwstał, żyje i jest obecny pośród nas – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kieleckiej bazylice.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który we wprowadzeniu do liturgii podkreślił znaczenie Zmartwychwstania Pańskiego, które ukierunkowuje życie wierzących i nadaje im sens. – Niech nasza modlitwa będzie darem wdzięczności Bogu za dar odkupienia i miłości, jaką nam objawił w Jezusie Chrystusie. Niech przenika nas prawda o Zmartwychwstaniu, bo ona nadaje sens naszemu trudowi i naszemu życiu – powiedział biskup kielecki.

– Dla człowieka wierzącego radość płynąca z faktu Zmartwychwstania Pańskiego zdaje się rozlewać na cały świat – mówił w homilii bp Andrzej Kaleta, zauważając, że radość płynąca z tego faktu zdaje się rozlewać także na przyrodę.

Podkreślił aktualność faktu Zmartwychwstania, tu i teraz. – Być chrześcijaninem to nie tylko wierzyć w Chrystusa, jako w największego człowieka w przeszłości, ale kogoś, kto zmartwychwstał, żyje i jest obecny pośród nas – mówił bp Kaleta. Zauważył, że gdyby nie fakt Zmartwychwstania, Jezus nie byłby większy niż Napoleon czy Juliusz Cezar.

Zachęcił, aby zatrzymać się i pomedytować o tym wielkim wydarzeniu, które przeżywamy. – Może trzeba, by ludzie XXI wieku zatrzymali się na chwilę. Nie zauważamy siebie, mijamy się na drogach naszych miast i wsi – mówił. – Może się zdarzyć, że biegnąc tak szybko nie zauważymy Zmartwychwstałego, który będzie chciał nam coś powiedzieć, dodać siły, obdarzyć łaską. Dlatego zatrzymajmy się, spójrzmy w czasie tej Mszy św. na tajemnicę Zmartwychwstania przez pryzmat Bożego słowa, abyśmy (…) mogli głęboko przeżyć istotę świąt wielkanocnych.

Taka postawa wymaga głębokiej wiary, niedowiarkowie koncentrują się na powierzchownych obrzędach. – Zatrzymajmy się i zapytajmy o naszą wiarę, jaka ona jest, kim jest dla mnie Jezusa Chrystus i czy mam dla Niego czas? – zapytywał bp Andrzej Kaleta.

Przypomniał także, że droga do radości paschalnej paradoksalnie prowadzi przez grób. – Każdy potrzebuje niepokoju, a nawet przerażenia, by dostąpić radości żywej wiary (…). Refleksja Piotra nad pustym grobem jest zaiste wyrazem zdobywania dojrzałości w wierze – wiara domaga się zrozumienia, jak uczył św. Augustyn – mówił.

Przypomniał, że o wiarę należy dbać, nie wolno jej narażać na niebezpieczeństwo utraty. – Zmartwychwstały Chrystus staje przed tobą i pyta o wiarę (…). Zmartwychwstały Chrystus jest fundamentem naszej wiary (…). Wiara w zmartwychwstanie to wiara, że życie się nie kończy, ale zmienia – mówił bp Andrzej Kaleta.

Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Bp Kaleta w bazylice: Zmartwychwstanie do szczyt historii Zbawienia
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze