fot. EPA/MARTIN DIVISEK

Bp Kamiński: choroba, cierpienie, pandemia – to konkretny człowiek, któremu trzeba służyć

Choroba, cierpienie, pandemia – to konkretny człowiek, któremu trzeba służyć, być z nim solidarnym, przez bliskość cielesną i duchową nieść wsparcie, pocieszenie, ulgę, nadzieję – powiedział w niedzielę przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński.

W ramach obchodów 29. Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego, bp Kamiński przewodniczył mszy św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Tylko w Chrystusie jest prawda o cierpieniu

Nawiązując do papieskiego orędzia na ten dzień, zatytułowanego w tym roku „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”, hierarcha podkreślił, że tylko w świetle wiary można zrozumieć sens cierpienia. „Jedynie w Chrystusie cierpiącym i ukrzyżowanym odnajdujemy prawdę o cierpieniu, zyskujemy siły do zniesienia cierpienia i to, że cierpienie może być owocne” – powiedział biskup.

Choroba, cierpienie, pandemia, „nie są to pojęcia abstrakcyjne”. „To konkretny człowiek, któremu trzeba służyć, być z nim solidarnym, przez bliskość cielesną i duchową nieść wsparcie, pocieszenie, ulgę, nadzieję” – wskazał bp Kamiński.

>>>Kapelan z oddziału COVID-19: nie można rzucać wyzwania Bogu – czuję się bohaterem, więc nie złapię wirusa

fot. EPA/Max Cavallari

Chorzy bez sakramentów

Zwrócił uwagę, że „bardzo wielu chorych doświadczyło w czasie pandemii sporego ograniczenia w dostępie do sakramentów pokuty i eucharystii. Niemożliwość dowolnego przemieszczania się kapelanów po oddziałach szpitalnych sprawia, że wiele osób chorych bardzo przeżyło trudny czas bez tego wyjątkowego wsparcia. To przypomniało nam o potrzebie większej troski o życie sakramentalne, kiedy jesteśmy zdrowi i mamy możliwości” – powiedział hierarcha. „Nie lekceważmy i nie pozostawiajmy tak ważnych spraw na nieokreślony czas” – zaapelował. Wspomniał też o potrzebie łączenia służby i modlitwy.

>>>Krajowy Duszpasterz służby zdrowia: posługa kapelana to posługa sakramentalna, ale i wsparcie [ROZMOWA]

Zaangażowanie w czasie pandemii

Wskazał, że czas pandemii pokazał z jednej strony braki w tym, co jest udzielaniem pomocy choremu, z drugiej – poświęcenie bardzo wielu pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, kapłanów, osób życia konsekrowanego. „Bardziej rozumiemy, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym” – zauważył przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Podziękował także „wszystkim duszpasterzom i osobom świeckim, którzy na różny sposób w dobie pandemii zadbali o przekaz treści religijnych: transmisje mszy św., nabożeństw, konferencji i rozważań Słowa Bożego”. Wymienił m.in Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie.

>>>Ks. Konieczny: obecność kapelana w szpitalach podczas pandemii jest bardzo potrzebna

Fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Wykorzystać dar cierpienia

Zwracając się do chorych, bp Kamiński poprosił ich, by „odpowiednio wykorzystali dar cierpienia”. „Z serca proszę, abyście wspierali waszą modlitwą i cierpieniem Kościół Chrystusowy, naszą Ojczyznę, upraszali łaski dla podejmujących się odpowiedzialności za wyprowadzenie nas z pandemii. Nie może zmarnować się żaden trud i sposobność trwania na modlitwie. Zagospodarujcie to dobrze. Wszyscy was potrzebują, jako szczególnych apostołów Pana Jezusa” – wskazał biskup.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze