fot. pixabay.com

Bp Kamiński: trzeba podjąć refleksję, jak wspierać duchowo i materialnie rodziców, by przyjęli dar życia

Zróbmy wszystko, aby chronić ludzkie życie. Trzeba także podjąć refleksję – jak wspierać duchowo i materialnie rodziców, by je przyjęli – napisał biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w liście do wiernych na Wielki Post.

Bp Kamiński podkreśla w nim, że nawrócenie – po grecku „metanoia” – to przemiana myślenia, która rodzi żal za grzechy, co z kolei prowadzi do zmiany życia. „Nie możemy spłycać Wielkiego Postu tylko do udziału w Drogach Krzyżowych czy Gorzkich Żalach. Ten czas Bóg daje nam po to, aby poszukać prawdy o Nim i o nas. Ten czas jest po to, aby odkryć dobro i to, co daje człowiekowi prawdziwe szczęście. Ten czas jest też i po to, by zobaczyć swój grzech i zawrócić z drogi, która nie zaprowadzi nas do Boga” – napisał biskup warszawsko-praski.

Św. Józef przewodnik na drodze nawrócenia

Jako przewodnika tego czasu wskazał wiernym postać św. Józefa. „Jest przykładem zatroskanego ojca i czułego męża, człowieka oddanego swojej rodzinie”. „Pamiętajmy też, że przeżywał chwile lęku i rozterki, zdawał sobie sprawę ze swoich ludzkich ograniczeń. Mimo wszystko zaufał słowu, które usłyszał” – zwrócił uwagę bp Kamiński.

„Tegoroczny Wielki Post daje szansę, aby zmierzyć się z pytaniem: Czy zbyt łatwo nie zrezygnowaliśmy z Tego, Który powinien być w centrum?” – dodał hierarcha. W ocenie bpa Kamińskiego – „jednym z zagrożeń dla wiary jest obojętność”. „To właśnie ona rozpoczyna proces duchowego obumierania. Człowiek popadając w obojętność, przestaje się spowiadać, przyjmować komunię św., wreszcie przestaje się modlić” – stwierdził.

>>>Abp Skworc: św. Józef drogowskazem do pokonania kryzysu

Św. Józef, fot. Anton Raphael Mengs/domena publiczna

Do rodziców: to, co zasiewacie w serca dzieci będzie owocowało

Nawiązując do dyskusji na temat życia i jego granic napisał, że „Kościół zawsze bronił i broni życia, zwłaszcza najsłabszych”. „Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby życie chronić” – podkreślił biskup warszawsko-praski. „Nasza refleksja powinna dotyczyć, co zrobić, aby matka dziecka miała odpowiednie warunki do jego przyjęcia i wychowania, jak wspierać duchowo i materialnie rodziców, jak pokazać światu, że każde życie jest wyjątkowym darem” – zaznaczył bp Kamiński. Zaapelował do rodziców o świadectwo ich wzajemnego szacunku oraz zaangażowania w sprawy rodziny i domu. „Proste znaki mocno przemawiają i pozostają na długo w naszej pamięci” – napisał duchowny przywołując słowa św. Jana Pawła II, który wspominał swojego ojca. „Widziałem, jak umiał od siebie wymagać, widziałem, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka”.

„Tak jak Wy się modlicie, tak też zapewne modlić się będą Wasze dzieci. To, co dziś zasiewacie w serca i umysły swoich dzieci, kiedyś będzie owocowało” – napisał bp Kamiński.

>>>Niesamowita historia mnicha uratowanego przez św. Józefa

fot. unsplash

Serce ojca

Wskazał również św. Józefa jako wzór dla kapłanów. „Kapłan jest nie tylko duchowym przewodnikiem i tym, który sprawuje sakramenty, lecz także jest ojcem dla powierzonej mu wspólnoty, bowiem jak pisze papież Franciszek, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo” – zauważył hierarcha. Jak dodał – „Kochający ojciec nie tylko stawia wymagania, lecz także potrafi okazać wsparcie. Nawet, gdy dziecko odtrąca miłość, serce ojca ciągle czeka na jego powrót do domu” – napisał biskup.

Na koniec biskup warszawsko-praski poprosił o modlitwę za chorych i pracowników służby zdrowia. „Stała modlitwa niech towarzyszy również rodzicom i wszystkim odpowiedzialnym za wychowanie młodego pokolenia” – wskazał.

List zostanie odczytany w najbliższą niedzielę 21 lutego we wszystkich świątyniach diecezji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze