Bp Krzysztof Włodarczyk: żyjemy w czasach, kiedy kultura odcina się od kultu
„Żyjemy w czasach, kiedy kultura odcina się od kultu” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk podczas inauguracji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Biskup wręczył Medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Laureatami statuetek zostali: śp. Hanna Marchlik, Barbara Wilczyńska, Helena Skonieczka oraz prof. Wojciech Pospiech.
Inspiracją dla organizatorów tygodnia stały się słowa Jana Pawła II, wypowiedziane przez niego 2 czerwca 1980 roku w siedzibie UNESCO w Paryżu: „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze”. – Przywołujemy jego osobę w kontraście zmasowanego ataku, również przez rodaków, którzy widzą w nim samo zło. A przecież przez swoją postawę, służbę Bogu i ludziom, świadectwo wiary i głębokie nauczanie, budował cywilizację miłości. Więc jeszcze bardziej trzeba odwoływać się do tego, co pozostawił święty, by zobaczyć piękno jego duszy – mówił bp Włodarczyk.
>>> Wanda Półtawska: trzeba uczyć kolejne pokolenia, jaką wartość ma przeszłość i przyszłość
Ślad w sercu
Spotkania z Janem Pawłem II – zauważył – zostawiały w ludzkich sercach ślad, były zaproszeniem do lepszego życia, stawania się pięknym człowiekiem zakochanym w Bogu, kochającym ludzi. – Jedynie w Bogu możemy odnaleźć sens świata, naszego życia i istnienia. Tak samo i z kulturą, jeśli ona będzie oddawana Bogu to nie zniknie, nie zostanie zaprzepaszczona – powiedział bp Włodarczyk.
Biskup bydgoski podkreślił, że „z kultu rodzi się kultura”. – Dziś żyjemy w czasach, kiedy kultura odcina się od kultu – mówił pasterz, podkreślając, że problem związku wiary i kultury został zarysowany mocno w dokumentach Soboru Watykańskiego II oraz w nauczaniu kolejnych papieży. – Jan Paweł II posługiwał się̨ często określeniem „kultura prawdziwa”, uznając ją za sferę̨ rozwoju człowieka, w której zawierają̨ się̨ i budują̨ wartości duchowe, stanowiące centrum człowieczeństwa – integralnego, pełnego, łączącego wymiar materialny z duchowym – powiedział.
>>> Kard. Gerhard Ludwig Müller: Jan Paweł II był wielkim obrońcą człowieka
Zdrowa antropologia
To w „kulturze prawdziwej” – jak dodał bp Włodarczyk – Ojciec Święty widział owoc wiary, kształt życia, który wyraża i potwierdza wiarę̨ człowieka. W przemówieniu w siedzibie UNESCO w Paryżu w 1980 roku podkreślił, że „Człowiek, i tylko człowiek, jest sprawcą i twórcą̨ kultury; człowiek i tylko człowiek w niej się̨ wyraża i w niej się̨ potwierdza”. – Od początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II uświadamiał światu, że kulturze współczesnej pilnie potrzebna jest właściwa, „zdrowa” antropologia – uznanie w człowieku osoby – istoty, w której integralnie łączą̨ się̨ wymiar fizyczny, psychiczny i duchowy – powiedział.
Po Eucharystii ks. prałat Józef Kubalewski odczytał Uchwałę Kapituły Medalu „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Laureaci zostali wyłonieni w drodze tajnego głosowania.
Nagrodzeni
W kategorii „twórca kultury” doceniono prof. Wojciecha Pospiecha, który większość swojego życia związał z muzyką, jej propagowaniem, kształcąc przy tym pokolenia młodzieży. W tej samej kategorii uhonorowano Helenę Skonieczkę, poetkę, animatorkę kultury, związaną ze środowiskiem osób niewidomych.
W kategorii „organizator kultury” odznaczono pośmiertnie Hannę Marchlik, która aktywnie działała w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” oraz w Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej, pełniąc funkcję prezesa.
W kategorii „mecenas kultury” medal przyznano Barbarze Wilczyńskiej, inicjatorce i współzałożycielce Koła Misyjnego przy bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, które w tym roku obchodziło 30-lecie istnienia.
W kategorii „twórca kultury” kapituła przyznała również list gratulacyjny Scholi „Psallite Sapienter”, którą można usłyszeć w bydgoskim kościele Wniebowzięcia NMP „Klarysek”.
– Jestem wdzięczni rodzicom, wychowawcom, a zwłaszcza tym wszystkim, z którymi współpracuję w Bydgoszczy w zakresie kultury chrześcijańskiej – powiedział prof. Wojciech Pospiech, który wykonał program artystyczny „O Maria Rubens Rosa”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |