fot. PAP/Waldemar Deska

Bp Krzysztof Zadarko: relacja z potrzebującymi będzie rozstrzygająca dla naszej wieczności

W perspektywie słów Jezusa, nasza relacja z chorymi, więźniami, przybyszami będzie rozstrzygać o naszej wieczności – przypomniał w niedzielę bp Krzysztof Zadarko. W bazylice św. Krzyża w Warszawie Delegat KEP ds. Imigracji przewodniczył Mszy św.  transmitowanej w 1 Programie Polskiego Radia. Dziś pod hasłem “Bóg idzie ze swoim ludem” w Kościele obchodzony jest 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Bp Zadarko przywołał słowa Jezusa z przypowieści zamieszonej w 25 rozdziale Ewangelii według św. Łukasza: “Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie”. 

Duchowny przyznał, że kiedy staje przed nami człowiek obcej kultury i religii, o którym nic nie wiemy, rodzi się wiele pytań i wątpliwości: czy wolno, czy trzeba, czy to roztropne i bezpieczne. “Ten pierwszy odruch jest najważniejszy, rozstrzygający o naszej chrześcijańskiej postawie” – zaznaczył delegat KEP.

>>> Papież na Dzień Migranta i Uchodźcy: spotkanie z migrantem jest też spotkaniem z Bogiem [ORĘDZIE]

Jednocześnie przywołał nauczanie Kościoła, iż obok postawy otwartości powinna cechować nas postawa roztropności, dlatego chrześcijanin ma prawo oczekiwać od tych, którzy do nas pukają spełnienia pewnych warunków. “Muszą uszanować naszą tradycję, zasady bezpieczeństwa, nasze prawo, religię i kulturę” – powiedział bp Zadarko zaznaczając, że choć rzadko się o tym mówi, taka jest nauka Kościoła.

Delegat KEP podkreślił, że budowanie chrześcijańskiej postawy wobec przybyszów jest pilnym wyzwanie, bowiem weszliśmy w epokę masowych migracji i przemieszczeń się ludzi. “To się nie zatrzyma w najbliższym czasie i będziemy się z tym zmagać” – dodał duchowny.

fot. PAP/EPA/AKHTER GULFAM

Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Migranta i Uchodźcy “Bóg idzie ze swoim ludem” bp Zadarko powiedział, że ludzie z całego świata i wszystkich epok są ludem zdążającym do wiecznego zbawienia, a Bóg chce im towarzyszyć i wszystkich doprowadzić do szczęśliwego końca.

“Bądźmy znakami żywej obecności Boga wśród tych, którzy patrzą na nas przerażeni, z całą nadzieją oczekując, że wyciągniemy do nich rękę z bochenkiem chleba, ze szklanką wody; że znajdziemy dla nich czas i nie będziemy lękać się mądrze przyjąć uchodźców i migrantów” – zakończył bp Krzysztof Zadarko.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. W tym roku przypada w niedzielę, 29 września. Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów.

Tradycyjnie na Dzień Migranta i Uchodźcy Ojciec Święty publikuje specjalne orędzie. Tegoroczne, z okazji 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy nosi tytuł „Bóg idzie ze swoim ludem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze