Bp Lechowicz apeluje o modlitwę za migrantów i uchodźców

O modlitwę w intencji migrantów i uchodźców – by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną ich praw i szacunkiem – zaapelował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Jak przypomniał bp Lechowicz w związku z przypadającym w niedzielę 104. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, papież Franciszek skierował do wiernych specjalny apel, w którym wezwał do modlitwy w intencji uchodźców.

„Odpowiadając na orędzie i apel papieża Franciszka (…) módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury” – napisał hierarcha w apelu do wiernych, przekazanym PAP.

Wyraził nadzieję, że modlitwie towarzyszyć będzie „pogłębienie wrażliwości na potrzeby innych”, zgodnie z mottem papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: „Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej”.

Bp Lechowicz zaznaczył, że wśród migrantów znajduje się także wielu Polaków, przebywających poza granicami kraju. „Dlatego zwracam się z prośbą o modlitwę w ich intencjach i w intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Zachęcam także naszych rodaków przebywających w różnych zakątkach świata, by wdzięczną modlitwą otoczyli w tym dniu tych, którym zawdzięczają przyjęcie, odpowiednie warunki życia, godną pracę i godziwe płace” – napisał.

Migranci w Bangladeszu

W ocenie hierarchy Dzień Migranta i Uchodźcy „uwrażliwia nas na potrzeby innych”. „Myślę, że zaowocuje tym, że w coraz większym stopniu będziemy wcielać w życie chrześcijańską zasadę, żeby pomagać innym, kierując się nie tyle ich zasługami, co potrzebami” – napisał bp Lechowicz.

W niedzielę we wszystkich diecezjach w Polsce odbędą się msze św. w intencji uchodźców, odprawiane według specjalnego formularza modlitwy „za uchodźców i wygnańców” dostępnego w mszale rzymskim, w którym padają m.in. słowa: „Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swej pomocy. Wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serca czułe na potrzeby ubogich i przybyszów”.

W specjalnym komunikacie zaapelował o to w poniedziałek rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W Warszawie mszę według tego formularza w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus odprawi o godz. 18 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Dzień Migranta i Uchodźcy jest obchodzony w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanej w tradycji świętem Trzech Króli. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako „okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze