Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Bp Lityński: parafia daje nam możliwość korzystania z mocy Boga

„Parafia daje nam możliwość korzystania z mocy Boga, z łaski Jezusa, ze wstawienniczej modlitwy świętych. W parafii zostajemy wszczepieni do mistycznego Ciała Jezusa, czyli Kościoła” – podkreślił bp Tadeusz Lityński, którzy 2 czerwca przewodniczył Mszy św. z okazji 30-lecia parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze.

Jubileusz parafii to okazja do dziękczynienia Bogu. – Papież Franciszek mówi, że parafia jest domem pośród domów. I każdy z nas tutaj żyjący pewnie doświadcza tego, kiedy przekracza próg świątyni – zauważył proboszcz ks. Grzegorz Słapek tuż przed rozpoczęciem Mszy św. – Sługa Boży bp Wilhelm Pluta powiedział kiedyś podczas poświęcenia jednego z zielonogórskich kościołów, że do świątyni się wchodzi po to, aby kochać Boga. A wychodzi się z kościoła po to, aby kochać ludzi. I my tak chcemy czynić – dodał.

Dekret powołania zielonogórskiej parafii  sygnowany jest pod datą 19 marca 1994 roku. Jednak już wiosną 1993 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę świątyni. W ówczesnych ogłoszeniach parafialnych można było znaleźć m.in. takie fragmenty: „Proszę zabrać ze sobą łopaty na budowę”. Błogosławieństwa nowej świątyni 19 grudnia 1993 roku dokonał ówczesny ordynariusz bp Adam Dyczkowski.

>>> Proboszcz w wielkim mieście: cieszy mnie, kiedy ludzie przestają być dla siebie anonimowi

fot. pixabay/iphotoklick

Przy parafii szybko powstały wspólnoty modlitewne i formacyjne, a także charytatywne. Z czasem wybudowano boisko, kawiarnię, hospicjum, a nawet stajnię dla koni. – To co się tutaj dokonało to owoc Bożej łaski, działania Bożego Ducha, ale też otwartości tak wielu ludzi na to działanie – podkreślił biskup. – Wszystkim pragnę serdecznie podziękować, także modlitewnie  przed Bogiem wspominając tych, którzy od nas odeszli. Czynię to na ręce ks. kan. Leszka Kazimierczaka, bo miał nie tylko odwagę, wizję tego ośrodka, ale też ogromną determinację – dodał.

Parafia, jak podkreślił kaznodzieja, daje nam możliwość korzystania z mocy Boga. – W parafii zostajemy wszczepieni do mistycznego Ciała Jezusa, czyli Kościoła. To w parafii doświadczamy Bożej miłości, ona jak rodzina daje nam poczucie bezpieczeństwa – podkreślił bp Lityński. – Bóg poprzez tę świątynię zapewnia nas o tym, że jest blisko. Stąd powinniśmy się radować. Bóg w swoim miłosierdziu przychodzi do nas z darem pokoju, tak jak Jezus wszedł do wieczernika z tym darem dla apostołów. Parafia zapewnia nas o Bożym błogosławieństwie i o możliwości uzyskania przebaczenia grzechów – dodał.

Rocznica to okazja do świętowania i dziękczynienia. – Nie ma radośniejszego świętowania i milszego Bogu dziękczynienia, aniżeli modlitwa, która prowadzi do dobrych uczynków i zobowiązań wobec Boga i człowieka – podkreślił biskup. – Moja obecność jest znakiem wdzięczności Kościoła Diecezjalnego i głębokiego szacunku dla pięknej postawy tych, którzy stanowią rodzinę parafialną – dodał.

Na zakończenie biskup podkreślił, że ciemność pozostanie zawsze symbolem niewiedzy i grzechu, światło zaś symbolem prawdy, Chrystusa i świętości. – Bóg, który jest samą światłością, udziela nam światła w sensie naturalnym i duchowym. I parafia jest miejscem doświadczenia tego duchowego światła, aby nie chodzić w ciemności pogańskiej – podkreślił biskup.

Tuż przed błogosławieństwem parafianie złożyli życzenia swojemu byłemu, pierwszemu i wieloletniemu proboszczowi – ks. Leszkowi Kazimierczakowi.

Po liturgii biskup poświęcił krzyż misyjny, a później odbył się piknik parafialny.

W uroczystości wzięli udział księża z dekanatu, a także ci, którzy w minionych latach tu posługiwali.

Ostatnim akcentem świętowania będzie koncert Musica Sacra w ramach, którego wystąpią soliści, zespół kameralny oraz chór mieszany Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją pani prof. UZ dr hab. Łucji Nowak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze