fot. Freepik/fanjianhua

Bp Marek Solarczyk apeluje do kierowców o rozwagę

Bp Marek Solarczyk zaapelował do kierowców o rozwagę i odpowiedzialność na drogach z okazji obchodzonego 17 listopada Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Natomiast pieszych zachęcił do noszenia odblasków. Warto przypomnieć, że od 31 sierpnia 2014 roku, każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi posiadać widoczny element odblaskowy. Biskup radomski przyznał, że tematyka związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym jest mu bardzo bliska. Po pierwsze, jego mama zginęła w wypadku drogowym a po drugie jest absolwentem szkoły samochodowej. Zauważył, że każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Dotyczy to osób, które poruszają się nie tylko drogą, ale również korzystają z chodników czy ścieżek rowerowych.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Biskup uważa też, że od najmłodszych lat trzeba uwrażliwiać dzieci na kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Z drugiej strony zauważył, że to właśnie dzieci o wiele bardziej roztropnie zachowują się jako uczestnicy ruchu drogowego niż dorośli.

Biskup Solarczyk dodał, że spotyka się czasem z niezrozumiałą sytuacją wobec osób, które stosują się do przepisów drogowych. – Kiedy mówimy komuś o tym, że jeździmy przepisowo, zasadniczo wywołuje to duże zdziwienie albo wręcz na twarzy pojawia się duży grymas. A wystarczy uświadomić sobie jedną rzecz. Jeśli auto jedzie z prędkością 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, to pokonuje wówczas dystans 14 metrów na sekundę. Jakie mogą być konsekwencje, jeżeli nie jesteśmy skupieni na drodze z powodu np. rozmowy przez telefon? Z jaką masą przemieszcza się przedmiot w środku samochodu, gdyby on uderzył w trwałą przeszkodę przy tej prędkości? Telefon w takiej sytuacji przemieszcza się z masą 1,5 kg a półlitrowa butelka aż 80 kg – mówił biskup Solarczyk na antenie Radia Plus Radom, zachęcając jednocześnie do noszenia odblasków. 

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zainicjowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 r., po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw członkowskich i społeczności międzynarodowej, jako wydarzenie ogólnoświatowe. 

Nadmierna prędkość, brawura, pośpiech, lekkomyślność – to jedne z przyczyn niebezpiecznych i często tragicznych zdarzeń, w wielu przypadkach zakończonych kalectwem lub śmiercią. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze