![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/09/Projekt-bez-nazwy-7-900x380.jpg)
fot. pixabay/urirenataadrienn
Bp Marek Szkudło: szczególną pielgrzymką w Roku Jubileuszowym jest pielgrzymka do drugiego człowieka
We wtorek 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. na Oddziale Medycyny Paliatywnej szpitala MSWiA w Katowicach oraz w kaplicy Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach-Bogucicach. W homilii mówił o poczuciu bezsilności i nadziei, którą w życie chorych mogą wnieść ludzie wierzący.
Zwracając się do wiernych w kaplicy Szpitala Zakonu Bonifratrów bp Szkudło odwołał się do czytanej w tym dniu Ewangelii opisującej cud w Kanie Galilejskiej. Podkreślił, że podobnie jak weselni słudzy, którzy zauważyli brak wina, także chorzy, we wszystkich swoich brakach, mogą przywoływać wstawiennictwa Maryi. – Tak wołają ci, którzy zostali przywiezieni do szpitala lub ktoś ich przyprowadził:„Brakuje sił, brakuje zdrowia”. Wszyscy szukają kogoś, kto może im pomóc. Gdy widzą lekarza lub pielęgniarkę, to już im się robi lepiej na sercu, bo wiedzą, że nie zostali sami – mówił.
>>> Papież o potrzebie ochrony tożsamości rdzennych społeczeństw
Kaznodzieja zauważył, że współcześnie wielu pragnie spektakularnych cudów, jednak trudno im patrzeć na życie w perspektywie wiary. – Przez tajemnicę Wcielenia Chrystus mówi, że ma ludzką twarz. (…) Przez Ciebie, i przeze mnie chce stawać przy tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia, szczególnej opieki i towarzyszenia – stwierdził. Odniósł się także do hasła Roku Jubileuszowego, “Pielgrzymi nadziei”. Zauważył, że pośród wielu możliwości istnieje także szczególny rodzaj pielgrzymowania. – Chcemy w tej pielgrzymce pamiętać o tym, żeby odwiedzać nie tylko kościoły jubileuszowe, ale jak powiedział niegdyś Jan Paweł II, pamiętać o tej szczególnej pielgrzymce, którą jest pielgrzymka do drugiego człowieka. Człowiek jest świątynią Ducha Świętego. Widzieć w nim właśnie ten szczególny cel naszego pielgrzymowania, stawać przy tym drugim człowieku i jakoś wyrazić swoją postawą miłości i służby, że żyje we mnie Jezus Chrystus, który mówi: “jestem z Tobą”, “towarzyszę Ci”, “pochylam się nad tobą”, “możesz na mnie liczyć”, “czuję się za ciebie odpowiedzialny”.
Bp Szkudło podkreślił, że największym darem dla chorych jest spotkanie. – Pociechą jest obecność, czas, który mu ofiaruje, miłość, którą w ten sposób wyrażam. Czasami można nic nie mówić, czasami tylko dotknąć dłoni chorego i towarzyszyć mu. To więcej znaczy niż wymyślanie nie wiadomo czego, żeby go pocieszyć – mówił.
>>> Papież na Światowy Dzień Chorego: nadzieja nie zawiedzie [ORĘDZIE]
Odwołując się do własnego doświadczenia zaakcentował, że posługa wobec chorych, spełniana w duchu wiary, umacnia także tego, kto niesie pomoc. – Ileż razy wracałem z posługi chorym w postawie wdzięczności, bo idąc pocieszyć wróciłem pocieszony. Wróciłem umocniony nadzieją. To jest piękne doświadczenie. Radość zawsze jest wielka przez to, że możemy przynieść ze sobą Jezusa.
W homilii cytował także orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego: “Drodzy chorzy, drodzy bracia i siostry, którzy służycie pomocą cierpiącym, w tym Roku Jubileuszowym odgrywacie bardziej niż kiedykolwiek szczególną rolę. Wasze podążanie razem jest bowiem znakiem dla wszystkich, hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei, której głos wykracza daleko poza sale i łóżka miejsc opieki, w których się znajdujecie, pobudzając i zachęcając do miłości „zgodny chór całego społeczeństwa”, w harmonii niekiedy trudnej do osiągnięcia, ale właśnie dlatego najbardziej słodkiej i mocnej, zdolnej wnieść światło i serdeczność tam, gdzie ich najbardziej potrzeba”. – Niech tak się dzieje i w tym miejscu, i w tym szpitalu, i w wszystkich innych miejscach, gdzie chory spotyka się ze zdrowym – zakończył.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |