Bp Marian Florczyk: zacznijmy budowanie kultury dialogu od siebie
– Zacznijmy używać właściwych słów, słów pełnych szacunku do drugiego, nawet gdy się różnimy. Nie oglądajmy się na innych. Zacznijmy od siebie. Każdy powinien zacząć zmianę od siebie – apeluje bp Marian Florczyk, przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP.
W komentarzu dla KAI bp Florczyk odnosi się do wydanego ostatnio przez Radę komunikatu o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości w polskim społeczeństwie. Jak podkreśla, wśród Polaków narasta nienawiść. Powstrzymanie tej nienawiści jest zadaniem dla nas wszystkich.
– Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych wydała w ostatnich dniach komunikat o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości w polskim społeczeństwie, w którym już od dłuższego czasu narasta nienawiść – powiedział bp Florczyk w komentarzu dla KAI. – Jest różnica między nienawiścią a np. niezgadzaniem się z czyimiś poglądami. Nienawiść to stan, w którym nie zauważa się już w tym drugim człowieku osoby. To stan, w którym nie ma już w nas szacunku dla drugiego. Jest chęć zniszczenia człowieka i tego, co go otacza – dodał.
Podkreślił, że obecnie w Polsce doświadczamy nienawiści przede wszystkim w słowach, w języku i w sposobie komunikacji. Jest to jednak zjawisko bardzo niebezpieczne, gdyż taka forma nienawiści może się łatwo przerodzić w czyn a nawet prowadzić do ranienia się czy zabijania. – Nienawiść prowadzi do wojny – podkreślił przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP.
>>> Dialog ma różne oblicza [KOMENTARZ]
Jak zaznaczył, mamy już do czynienia z sytuacjami skrajnymi, trudnymi do wyobrażenia, gdy z powodu nienawiści, ludzie np. tracą szacunek do zmarłych i nie pozwalają na spokojne czczenie ich pamięci. – Wulgaryzmy i wrogość obecne są wszędzie wokół nas. Dotyczy to już nawet dzieci i młodzieży. To nas wszystkich niszczy. To nam utrudnia życie – powiedział.
Odnosząc się do komunikatu Rady, która apeluje o budowanie kultury dialogu w społeczeństwie, bp Florczyk podkreślił, że apel ten skierowany jest do każdego – bez względu na wyznawaną wiarę i bez względu na przekonania.
Zaznaczył też, że budowanie kultury dialogu trzeba rozpocząć od siebie. Bez oglądania się na innych i ich niewłaściwe postępowanie.
>>> Kard. Luis Tagle: dialog jest sposobem na przezwyciężenie nieufności religijnej
– Musimy sami zacząć od używania odpowiednich słów. Słów pełnych szacunku, które będą łączyć a nie ranić – powiedział bp Florczyk. – To nie znaczy, że mamy uciekać od prawdy i od trudnych tematów. Nasza rozmowa powinna być oparta na prawdzie. Ale powinna być również oparta na miłości. Prawdę należy przekazywać w taki sposób, by to prowadziło do sprawiedliwości i zgody. Byśmy mogli razem, życzliwie żyć ze sobą – dodał.
– Bez życzliwego słowa i życzliwego spojrzenia na drugiego, nawet gdy się różnimy, nie da się budować życia społecznego – podkreślił biskup.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |