Bp Mazur do młodych: ufam wam

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pod hasłem „W mocy Ducha” odbył się tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży, który gospodarzem były Suwałki. Spotkaniu towarzyszyły świadectwa, modlitwy, katechezy oraz Msze św.

„Nie przypadkowo to właśnie Osoba Ducha Świętego wypełnia tegoroczne spotkanie. W tym roku chcemy szczególnie skupić się na spojrzeniu i odkryciu na nowo Osoby Ducha Świętego, a także chcemy otworzyć się na Jego działanie w naszym życiu. Nie może być inaczej w przypadku spotkania młodych całej diecezji! Przeżywając spotkanie chcemy otworzyć swoje serca na dary, z którymi przychodzi Duch Święty. Chcemy prosić o Jego towarzyszenie każdego dnia, w każdym, choćby najmniejszym działaniu – w szkole, pracy, w domu, w nauce, modlitwie, w chwilach trudnych, w momentach podejmowaniu ważnych dla nas decyzji, ale też w czasie radości i wdzięczności” – mówi Monika Zubowicz, Prezes KSM Diecezji Ełckiej.

Do trzech suwalskich kościołów stacyjnych przybyło około 2 tys. młodych osób z całej diecezji ełckiej, reprezentujących różne grupy, ruchy i stowarzyszenia młodzieżowe, w tym: KSM, Ruch Światło – Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Ruch Lednicki i wiele innych wspólnot, a także młodzież bierzmowaną i kandydatów do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości. Towarzyszyli im księża opiekunowie.

Spotkania w wyznaczonych kościołach rozpoczęły się konferencjami. Po nich młodzi ludzie dzielili się świadectwami swojej wiary. Zgromadzeni mieli w ten sposób okazję poznać tych, którzy na co dzień do swojego rodzinnego życia zapraszają Boga i są szczęśliwi. „Pięknym wewnętrznie jest się wtedy, gdy ma się w sercu Boga” – mówili uczestnicy spotkania.

– Zapraszając młodych na spotkania w różnych miejscach naszej diecezji chcemy podkreślić, że młodzież jest ważna wszędzie. To też szczególne zaproszenie młodych ludzi z danego miasta do współpracy, współorganizowania i tworzenia tego dnia. Młodzi wnoszą wiele swoich pomysłów – mówi. Ks. Łukasz Różycki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.


Młodość, radość i entuzjazm został również wyrażony w czasie przemarszu młodzieży z poszczególnych kościołów na plac Józefa Piłsudskiego przed konkatedrą świętego Aleksandra, gdzie przed pomnikiem św. Jana Pawła II, została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji ełckiej.

W homilii biskup zachęcał młodych ludzi do świętości, szczerości i odwagi. „Jako Biskup Ełcki wam ufam i pragnę traktować was poważnie. Chcę usłyszeć wasz głos, wasze sugestie i propozycje. To od was inni winni się uczyć odwagi w poszukiwaniu nowych dróg do Boga, Dobra, Prawdy i Piękna. Nie lękajcie się świętości. Bądźcie świętymi Trzeciego tysiąclecia”- mówił.

Bp Mazur wyjaśniał, że być uczniem Chrystusa oznacza świadome i dobrowolne pójście za Jezusem, naśladowanie Go i świadczenie o Nim swoim życiem. „Tylko ludzie młodzi są pełni entuzjazmu i odwagi. To nasze spotkanie z wami ludźmi młodymi nie może być nudne. Wystarczy, że wy młodzi jesteście zgromadzeni w jednym miejscu to zawsze jest wesoło i radośnie. Na tym spotkaniu jest z nami Jezus. Tym bardziej to spotkanie nie może być nudne. Każde spotkanie z Jezusem jest radosne, pełne entuzjazmu, uśmiechu, optymizmu. Te spotkania winne być zawsze szczere i autentyczne” –mówił biskup ełcki.

Po nabożeństwie odbyła się wspólna agapa, oraz koncert zespołu „niemaGotu”, znanego min. z hymnu ŚDM w Krakowie.
Obchody Diecezjalnego Dnia Młodzieży zakończyły się przeniesieniem krzyża Światowych Dni Młodzieży pod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i koronką do Bożego Miłosierdzia.

Dzień Młodzieży już od kilkunastu lat odbywa się na terenie diecezji ełckiej. W przyszłym roku Diecezjalny Dzień Młodzieży odbędzie się w Olecku.

Zobacz także
Wasze komentarze