fot. Florian Kurrasch/unsplash

Bp Mazur: kryzysy, które nas dotykają, mają swoje źródło w próbie wyeliminowania Boga z życia

„Kiedy patrzymy na kryzysy, które nas dotykają, to trzeba stwierdzić, że tak jak w historii, tak i obecnie mają one swoje źródło w próbie wyeliminowania Boga z życia człowieka. Dzisiaj tym, którzy uderzają w naszą godność, naszą wiarę, trzeba zdecydowanie powiedzieć, jak uczył nas Prymas Tysiąclecia „non possumus” – nie możemy, i modlić się o ich nawrócenie” – wołał w czasie Mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Raczkach bp. Jerzy Mazur.

Ordynariusz diecezji ełckiej przewodniczył w sobotę 25 września Mszy św. inaugurującej dwudniowe krajowe uroczystości wspomnienia św. Izydora Oracza, patrona rolników.

Obchodzone co roku w połowie maja uroczystości wspomnienia św. Izydora Oracza przełożono z powodu epidemii na jesień. Uroczystości na terenie województwa podlaskiego zostały połączone z Dniem Jedności Rolniczej. Tradycją już jest, że gospodarzem pierwszego dnia obchodów jest jedna z podlaskich szkół kształcących przyszłych rolników. Tym razem wybrano Zespół Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie. Uroczystości zainaugurowano Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej, bp Jerzego Mazura. w kościele pw. Świętej Trójcy w Raczkach, po której w Parku przy Zespole Szkół w Dowspudzie zasadzono dąb „Izydor”.

>>> Bp Mazur: nie możemy przegapić szansy, którą daje nam Bóg

W homilii biskup ełcki dziękował rolnikom za ich trud, a także podkreślił rolę ich ciężkiej pracy w czasie ogólnoświatowej pandemii, który „dla nas wszystkich był i jest czasem próby naszej wiary, naszego zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej”.

„Mamy świadomość, że chleb jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, czyli jest owocem współpracy człowieka z Bogiem. Dlatego dziękujemy rolnikom za trudną, ciężką pracę na roli, która nie zawsze i przez wszystkich jest doceniana. Ten rok nie był łatwy, czas pandemii koronawirusa był czasem wielu obostrzeń sanitarnych, lockdownu, wielu chorowało, a niektórzy z tego powodu zmarli. Niektórzy jeszcze do dzisiaj żyją w strachu, lęku.(…) Wy z odwagą i nadzieją zasiewaliście pola, by nie zabrakło chleba powszedniego. Rolnik nie może zdalnie siać i zdalnie zbierać plonów. Rolnik musi wyjechać w pole, przygotować glebę, by zasiać czy posadzić. Rolnik raduje się, gdy patrzy, jak zborze rośnie i cieszy się ze zbiorów. Także i dzisiaj za wstawiennictwem św. Izydora módlmy się i prośmy Boga o błogosławieństwo dla rolników na kolejny rok, by nikomu nie zabrakło chleba” – mówił bp Mazur.

Przybliżając zgromadzonym sylwetkę św. Izydora, hierarcha zachęcał, aby naśladować go w modlitwie i pracy i za jego przykładem łączyć pracę z modlitwą, sprawy ziemskie ze sprawami Boskimi : „Święty Izydor uczy nas, że modlitwa ma moc. Kiedy patrzymy na kryzysy, które nas dotykają to trzeba stwierdzić, że tak jak w historii, tak i obecnie mają swoje źródło w próbie wyeliminowania Boga z życia człowieka. Dlatego wpatrując się w przykład dwunastowiecznego świętego starajcie się unikać tego błędu i starajcie się trwać blisko Boga i zaufać Bogu” – zachęcał biskup i podkreślił, że „nikt bardziej niż rolnicy, nie ma świadomości trudu pracy i wartości życia”.

Fot. pixabay

Biskup Mazur wyraził przekonanie, że jako ludzie wiary, rolnicy i odpowiedzialni za rolnictwo, jako ci, którym patronuje św. Izydor Oracz winniśmy trwać w wierności Bogu i tradycji.

„Drodzy Rolnicy wrzucajcie ziarno w ziemię i niech wydaje plony, aby nasze i przyszłe pokolenia mogły spokojnie żyć. Drodzy Rolnicy, którzy zawsze broniliście naszej Ojczyzny, także i dzisiaj jest potrzebne świadectwo waszej wiary w Boga i zawierzenia Bogu. Dlatego za św. Janem Pawłem II mówię: ‘Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim’. Dzisiaj kiedy słyszymy z ust niektórych polityków, że trzeba ‘opiłować katolików’, to nasz głos sprzeciwu musi być słyszany. Nie możemy pozostawać obojętni na te ataki” – wołał ordynariusz diecezji ełckiej i pytał: „Czyżby ci ludzie, którzy takie teorie głoszą, pragnęli nas ludzi wierzących przymuszać do odejścia od wiary w Boga? Tak było w czasach stalinowskich, gomułkowskich. Te czasy i ja pamiętam z mojego dzieciństwa i wieku młodzieńczego. Dzisiaj, tym, którzy uderzają w naszą godność, naszą wiarę trzeba zdecydowanie powiedzieć, jak uczył nas Prymas Tysiąclecia ‘non possumus’ – nie możemy, i modlić się o ich nawrócenie”.

>>> Bp Mazur: : czy św. Stanisław Kostka może być wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży

Po Mszy św. w parku przy Zespole Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie zasadzono dąb „Izydor”. Podczas spotkania rolników i młodzieży w dowspudzkiej szkole, wręczono m.in. przyznane przez ministra odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz przekazano dyplomy i podziękowania. Wysłuchano konferencji na temat perspektyw rozwoju nowoczesnego rolnictwa na Podlasiu. Spotkanie zostało uwieńczone występem zespołu „Raczkowiacy”.

Medale Izydora Oracza za szczególne zasługi w rolnictwie i szerzenie kultu patrona rolników zostaną przyznane w niedzielę (26.09) w sanktuarium w Świętej Wodzie. To inicjatywa, którą od 17 lat podejmuje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku.

Krajowe uroczystości wspomnienia św. Izydora Oracza zakończy w niedzielna uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bp Henryka Ciereszko, biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze