Bp Mazur: najważniejsze w życiu to zdobyć Boga i wraz z Nim życie wieczne
Tegoroczny jubileusz Dnia Papieskiego zbiega się z rocznicą 100. urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Wspomnieniom św. Jana Pawła II towarzyszy hasło: „Totus Tuus”, które stanowi zaproszenie do wsłuchiwania się i kontemplowania papieskiego zawołania św. Jana Pawła II.
W kościołach oraz podczas wydarzeń kulturalnych przypominano przesłanie papieża Polaka.
W diecezji ełckiej centralne uroczystości miały miejsce w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które w tym roku obchodzi 15-lecie swego istnienia. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił biskup ełcki Jerzy Mazur.
>>> Kardynał Nycz: Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw
W słowach powitania kustosz sanktuarium ks. prał. Mieczysław Brzóska mówił: „W trudnym okresie zagrożenia pandemią, która wywołuje wiele lęków o naszą przyszłość indywidualna i społeczną, osoba św. Jana Pawła II pełna ufności i otwartości na każdego człowieka może pomóc odzyskać nam nadzieję i ułatwić wychodzenie z wszelkiego rodzaju kryzysów”.
Bp Mazur w homilii przypomniał, że Dzień Papieski jest ustanowiony po to, żeby dziękować za niezwykłego nauczyciela jakim był Jan Paweł II i przypominać jego naukę. „Stypendyści są żywym pomnikiem budowanym św. Janowi Pawłowi II. Już po raz 20 obchodzimy Dzień Papieski i zbiórkę ofiar na Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia, która wspomaga młodzież zdolną z biednych rodzin poprzez przyznawanie im stypendium. Modlimy się dzisiaj za wszystkich stypendystów i tych, którzy wspomagają poprzez dar serca” – mówił biskup.
Nawiązując do tegorocznego hasła biskup wyjaśniał: „ Św. Jan Paweł II to zawołanie Totus Tuus, zaczerpnął od św. Ludwika Marii de Montfort i odnalazł podstawową zasadę swego życia: „Totus tuus ego sum… „Cały jestem twój i wszystko, co moje, Twoim jest. Odnajduję Cię we wszelkim moim dobru. Daj mi Twe serce o Maryjo”. W tym haśle, chodzi o całkowite, bez reszty, bez zastrzeżeń oddanie się komuś: Bogu, Maryi, aniołowi, człowiekowi. U św. Jana Pawła II chodziło o całkowite, bezwarunkowe oddanie się Maryi”.
Biskup ełcki zauważył, że dzisiaj coraz więcej osób dba bardziej o sprawy materialne niż duchowe. „To co najważniejsze w życiu to zbawienie, zdobyć Boga i wraz z Nim życie wieczne. Zaniedbać to z powodu małych spraw, choćby i pilnych jest głupotą, jest ostateczną klęską” – tłumaczył hierarcha.
„Kiedy patrzymy na dzisiejszy świat, współczesnego człowieka to zauważamy, że wielu ludzi boi się całkowicie zawierzyć, zaufać, oddać się komuś. Wielu angażuje się połowicznie i z rezerwą a dar z siebie uzależnia od nastroju i ochoty albo traktuje wszystko pobieżnie i ogólnikowo. Wielu ucieka od obowiązków i odpowiedzialności. Pojawia się postawa roszczeniowa. Inni uzależniają zaangażowania się wyłącznie od zysku. Kto ma takie nastawienie, zamierzenie to już w punkcie wyjścia przegrał” – stwierdził bp Mazur i stawiając za wzór św. Jana Pawła II zachęcał do całkowitego oddania siebie Bogu i Maryi bez lęku i trwogi, bo tylko wtedy, „kiedy zaufamy Bogu i Maryi jak św. Jan Paweł II to nie stracimy tego, co ważne, na rzecz tego co pilne”.
Podczas Eucharystii biskup wyraził wdzięczność Szafarzom i ich rodzinom, że podejmują dzieło miłosierdzia w służbie chorym i samotnym, którym zanoszą Jezusa. „To wielka służba. Jesteście znakiem nadziei w rodzinie i środowiskach, w których żyjecie” – mówił hierarcha i zachęcał do modlitwy za Szafarzy, „by Bóg umacniał ich i ich rodziny w tej posłudze”.
Eucharystia zakończyła się zawierzeniem Bożemu Miłosierdziu Ojczyzny, diecezji, misjonarzy i dzieł misyjnych oraz wszystkich obecnych.
Do sanktuarium przybyli także przedstawiciele stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ich obecność jest świadectwem i wyrazem wdzięczności za ofiary składane w tym dniu do puszek.
„Lubię śpiewać. Dzięki stypendium mogę spełniać swoje marzenie, rozwijać swoją pasję i pobierać dodatkowe lekcje nauki śpiewu oraz uczestniczyć w różnych konkursach wokalnych” – mówi Marta, która od roku jest stypendystką FDNT.
„W Polsce z programu stypendialnego Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia korzysta prawie 2 tysiące stypendystów. W diecezji ełckiej do tej pory z pomocy fundacji skorzystało ponad 700 osób. Obecnie programem stypendialnym objętych jest ok. 80 uczniów” – powiedział ks. kan. dr Arkadiusz Pietuszewski, opiekun stypendystów w diecezji ełckiej.
Biskup zwracając się do młodzieży powiedział, że z tego żywego pomnika św. Jan Paweł II cieszył się najbardziej i życzył im, aby na drodze ku świętości czerpali z wzorów i przykładów świętych i błogosławionych a szczególnie św. Jana Pawła II.
>>> Bp Dec: Pan nie przestaje nas zapraszać
W ramach XX Dnia Papieskiego, we wszystkich parafiach w tym dniu przeprowadzono zbiórkę na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, który prowadzi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Ełk jest miastem, które w 2014 roku przyjęło za patrona św. Jana Pawła II. Tym bardziej wymowny dla mieszkańców jest czas Dnia Papieskiego i rocznic związanych z Ojcem Świętym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |