fot. EPA/ANDRE PAIN

Bp Milewski: Akcja Katolicka uczy odpowiedzialności za Kościół i ksztłat życia publicznego

Akcja Katolicka poprzez swoją fromację duchową i intelektulaną uczy swoich członków odpowiedzialności za Kościół i ksztłat życia publicznego – powiedział PAP asystent krajowy Akcji Katolickiej bp Mirosław Milewski. W najbliższą niedzielę członkowie stowarzyszenia mają święto patronalne.

Przypadająca w niedzielę 22 listopada w Kościele uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, to święto patronalne Akcji Katolickiej. Z tej okazji mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża o godz. 9.00 będzie przewodniczył asystent krajowy Akcji Katolickiej bp pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

>>> Abp Jędraszewski na XII Rekolekcjach Góralskich: czy nasza wolność jest szlachetna i pełna dobroci?

W tym roku stowarzyszenie świętuje w Polsce 90. rocznicę powołania przez kard. Augusta Hlonda. Była ona wówczas odpowiedzią na wolę i z mandatu papieża Piusa XI, który dostrzegł kryzys wiary i prosił o uaktywnienie wiernych świeckich.

Krajowy Asystent Akcji Katolickiej bp Mirosław Milewski powiedział PAP, że Akcja Katolicka uczy swoich członków odpowiedzialności za Kościół i ksztłat życia publicznego. W ocenie duchownego – obecnie jednym z największym wyzwań, które stoi przed członkami stowarzyszenia to jednoznaczne i odważne dawanie świadectwa swojej wiary nie tylko w życiu osobistym, ale także w przestrzeni życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

„Potrzeba nam świadomych katolików, którzy będą na poważnie traktować swoją wiarę, a więc będą troszczyć się o jej rozwój poprzez osobistą formację duchową i intelektualną” – zaznaczył bp Milewski.

Zwrócił uwagę, że przestrzenią aktywności katolików świeckich jest świat, który został +nam dany i jednocześnie zadany+. W związku z tym, angażując się na polu rodziny, parafii, samorządu, polityki czy kultury – członkowie AK powinni czerpać z nauczania Kościoła, szczególnie nauczania społecznego i w pełni się z nim utożsamiać. Nie da się bowiem wchodzić w dialog ze społeczeństwem bez ugruntowanej wiedzy” – powiedział biskup.

>>> Bez misji Kościół obumrze. Dlatego powstała ta akcja

Zaznaczył, że „współpraca z łaską poprzez modlitwę, post, czy jałmużnę uzdalnia do odważnego dawania świadectwa swojej wiary w życiu społecznym i zawodowym”. „Jest to szczególnie ważne w kontekście toczącej się w kraju burzliwej dyskusji w kwestii ochrony życia poczętego, definicji rodziny czy rozumienia nowoczesnego patriotyzmu” – podkreślił bp Milewski.

Duchowny zwrócił uwagę, że dziś odpowiedzialność za Kościół, w kontekście zmian spowodowanych pandemią, to także troska o jego duchowe dobro, a co za tym idzie poza modlitwą – wrażliwość na najsłabszych i najbardziej potrzebujących.

Fot. Marcin Bednarski/PAP

Prezes Akcji Akatolickiej w Polsce Urszula Furtak podkreślił w rozmowie z PAP, że mimo upływu lat wyzwania, które stawiał stowarzyszeniu papież Pius XI, a które wypełnił w szerokiej i odpowiedzialnej formie kard. August Hlond, nie straciły nic ze swojej aktualności.

„To, co było wyzwaniem w latach trzydziestych XX, a więc nie dopuszczenie do wyrugowania Boga z przestrzeni publicznej; rozdzielenia świeckich od kapłanów, czy nie dopuszczenia do pogaństwa i braku godności człowieka, wciąż jest dla nas zaproszeniem” – powiedziała Urszula Furtak.

W ocenie prezes AK „nasilająca się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej agresja, złorzeczenia, manifestacje, teatralne sztuki, zabójstwa dzieci – mają na celu rozbicie Kościoła”. „Akcja Katolicka w jedności z pasterzami Kościoła stara się działać tak, by nieść nadzieję i modlitwę” – podkreśliła Furtak.

Powiedziała, że stowarzyszenie działa na kilku szczeblach. „To są oddziały parafialne, instytuty diecezjalne oraz Krajowy Instytut Akcji Katolickiej, który jednoczy i koordynuje wszystkich na poziomie ogólnopolskim” – wyjaśniła.

Pola aktywności poszczególnych oddziałów zależą w dużej mierze od specyfiki danego terenu oraz możliwości osobistych i osobowych liderów. „To jest działalność charytatywna, edukacyjna oraz wspieranie życia duszpasterskiego na poziomie parafii. Przykładem tego są spotkania upowszechniające wiedzę historyczną i naukę społeczną Kościoła, konkursy patriotyczne dla dzieci i młodzieży, czy wsparcie dla seniorów. W czasie pandemii wolontariusze AK angażowali się np. w działania Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni. W Radomiu natomiast ufundowali respirator dla jednego ze szpitali” – powiedziała Furtak.

Wyjaśniła, że „formacja duchowa i intelektualna członków AK zawsze oparta jest na aktualnym programie roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. W tym roku wraz z adwentem będzie on nosił tytuł +Zgromadzeni na świętej wieczerzy+”. Wspomniała, że „co roku członkowie AK uczestniczą także w rekolekcjach diecezjalnych i dniach skupienia. W ciągu ostatniego roku np. z inicjatywy AK w wielu diecezjach odbyła się np. peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II”.

W Polsce Akacja Katolicka działa od 1930 r. Pierwszy oficjalny jej statut został zredagowany przez prymasa Augusta Hlonda i zatwierdzony przez papieża Piusa XI pismem Sekretariatu Stanu z 27 listopada. Po latach przerwy, spowodowanych rządami komunistów, stowarzyszenie zostało reaktywowane na wyraźne życzenie papieża św. Jana Pawła II, wyrażone wobec polskich biskupów podczas wizyty ad limina w lutym 1993 r. Pierwsze struktury zaczęły powstawać już rok później. Obecnie do Akcji Katolickiej w Polsce należy ok. 25 tys. ludzi. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze