Fot. Marcin Bednarski/PAP

Bp Milewski: można się z prawem Bożym nie zgadzać, ale nie można go zmienić

Można się z prawem Bożym nie zgadzać, ale nie można go zmienić. Bóg prosi nas o szacunek dla życia – powiedział do młodzieży bp Mirosław Milewski 27 października w kościele w Maszewie, na terenie parafii Brwilno koło Płocka. Biskup udzielił młodym sakramentu bierzmowania.

Bp Mirosław Milewski, zwracając się do ludzi młodych i ich rodziców, zaznaczył, że spotkanie z nimi odbywa się w trudnym czasie: nasila się pandemia, a przez Polskę przetacza się fala protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy zezwalającej na przerwanie ciąży w sytuacji, gdy badania prenatalne wskazują, że dziecko ma ciężkie i nieodwracalne wady.

>>> Oświadczenie przewodniczącego KEP po niedzielnych profanacjach: proszę wszystkich o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae o tym, aby „budzić w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji”.

Biskup zaznaczył ponadto, że prawo do życia, to prawo Boże, którego nikt nie może znieść lub potwierdzić. To nie jest żadna nowa nauka, dopiero co ogłoszona, ale prawda, którą głosi się w Kościele od ponad dwóch tysięcy lat, a nawet o wiele dłużej – od czasu podyktowania Mojżeszowi przez Boga Dekalogu – 10 przykazań. One opisują, jak ma żyć człowiek wierzący w Boga, czego ma się trzymać, co powinno być dla niego ważne. Od tamtego czasu Kościół nie wprowadził żadnych nowych praw.

fot. PAP/Mateusz Marek

– Można się z prawem Bożym nie zgadzać, ale nie można go zmienić. A Bóg prosi nas o szacunek dla życia. O ile prościej byłoby pozbyć się ludzi, którzy są dla nas problemem lub obciążeniem, na przykład ze względu na swoją chorobę, albo których z jakiś powodów bardzo nie lubimy, czy wręcz nie znosimy. Ale Bóg prosi o szacunek dla każdego życia – podkreślił biskup pomocniczy w Płocku.

Dodał, że także w jego rodzinie i wśród znajomych żyją osoby niepełnosprawne, z zespołem Downa, z niepełnosprawnościami fizycznymi. Są bardzo kochani przez swoich bliskich. Gdy patrzy na te oznaki miłości, doznaje wielkiego wzruszenia. Nikt nie ma do nich pretensji o to, że nie mieli szczęścia urodzić się zdrowymi – To nie ich wina, że urodzili się z różnymi chorobami, że nie są zdrowi jak my – zaakcentował kaznodzieja.

>>> MSWiA: wobec aktów agresji na kościoły policja będzie podejmowała zdecydowane działania

Poprosił, aby kierować się w życiu miłością i sumieniem, „w którego głębi rozbrzmiewa głos samego Boga”. Tam znajduje się najlepszą odpowiedź na współczesne pytania.

Bp Mirosław Milewski udzielił młodzieży z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie sakramentu bierzmowania.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze