Bp Milewski: najlepiej słyszymy Boga, gdy jest nam najtrudniej
O tym, że najlepiej słyszy się głos Boga, gdy przeżywa się trudne chwile – powiedział bp Mirosław Milewski w Ciechanowie w diecezji płockiej, podczas jubileuszu 20. rocznicy konsekracji kościoła parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Po Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Bytner zaprosił wiernych na piknik rodzinny.
Bp Milewski podkreślił w homilii, że 20 lat temu w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie zbudowano kościół, aby stworzyć dom dla Boga. To ważne dzieło, ale Bóg przede wszystkim chce, aby wierzący w Niego „oddali Mu siebie, swoje życie, swoje plany, każdego dnia starali się żyć Ewangelią”.
Dodał, że dzień jubileuszu kościoła, to dzień dziękczynienia za wszystkie łaski w nim otrzymane, za chrzty, bierzmowania, Eucharystie, śluby i pogrzeby; za konfesjonały, w których doświadcza się mocy sakramentu pokuty; za ołtarz, na którym dokonuje się przebłagalna Ofiara Chrystusa za grzechy.
Kaznodzieja zaznaczył, że katolicy żyjący w Kościele doświadczają często trudnych, życiowych sytuacji. Także w ciągu dwudziestu wieków istnienia Kościoła, nie omijały go różne kryzysy i dramaty. W całej historii Kościoła w każdym pokoleniu żyli ludzie, którzy ulegali przerażeniu, że nadchodzi jego koniec.
– Trudności, jakie nam się przytrafiają w życiu nie oznaczają, że giniemy. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Jedyną prawdziwą tragedią dla nas byłoby wieczne potępienie. Inne złe chwile są po prostu ważnymi momentami naszego życia; nieraz niezwykle trudnymi, ale ważnymi – stwierdził duchowny.
Bp Milewski poradził, aby w takich sytuacjach zająć postawę wiary, poczuć się jak dziecko Boże, zaufać Bogu. – Tylko On może dać prawdziwą otuchę i wsparcie. Bóg jest zawsze przy nas, szczególnie w czasie życiowych burz. Wtedy najwyraźniej Go doświadczamy – uważał hierarcha.
Po Mszy św. przy kościele odbył się piknik rodzinny. W programie znalazły się występy scholi, zespołu, chóru, gry i zabawy dla dzieci.
Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie została erygowana w 1990 r. Pierwszym miejscem modlitwy była zaadoptowana kotłownia. Kościół parafialny powstał staraniem pierwszego i wieloletniego proboszcza – ks. kan. Jana Dzieniszewskiego oraz parafian. Kamień węgielny pod świątynię pobłogosławił papież Jan Paweł II 7 czerwca 1991 r. podczas pielgrzymki do w Płocka. Pierwsza Msza św. – Pasterka, została odprawiona w nocy z 24 na 25 grudnia 2000 r., gdy kościół znajdował się jeszcze w stanie surowym. Kościół otrzymał tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego, a został konsekrowany 25 września 2004 r. przez bp. Stanisława Wielgusa. Od 2022 r. proboszczem parafii jest ks. Andrzej Bytner.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |