Zdjęcie poglądowe Fot. cathopic.com

Bp Milewski: posługa w Kościele nie może spowszednieć

O tym, że posługi w Kościele nie mogą spowszednieć i że wzorem Jezusa należy wykonywać je starannie i gorliwie, powiedział bp Mirosław Milewski 27 marca, w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Podczas Eucharystii udzielił posług lektoratu i akolitatu siedmiu alumnom.

Bp Milewski w Niedzielę Laetare przewodniczył Mszy św. z udziałem kandydatów do posługi lektora i akolity. Zaznaczył, że wielkopostna niedziela zachęca do radości, ponieważ zbliża się Pascha Chrystusa. Niedziela ta nazywana była „Niedzielą Róż” oraz „Niedzielą Matczyną”. Określenie to podkreśla macierzyństwo ludzkie, macierzyństwo Kościoła, a także matczyną godność Najświętszej Maryi Panny.

Staranność i odwaga

Hierarcha podkreślił też, że wszystko, co związane z głoszeniem słowa Bożego i liturgią eucharystyczną, powinno być wykonywane starannie i gorliwie, z odwagą prawdy, z siłą wiary. Liturgia, to szkoła modlitwy i kształtowania nowego człowieka. To czerpanie wzoru z Jezusa, który „nigdy się nie spieszył”.

– Wy też nigdzie się nie śpieszcie czytając Słowo Boże i udzielając Komunii świętej. To nie są zwykłe czynności. One z czasem staną się codzienne, ale nigdy nie powinny stać się rutyną, bo rutyna, to jakby „zabicie autentycznego kapłaństwa”, kapłaństwa służebnego, prawdziwie ofiarowanego Bogu i ludziom. Wszystko to, co zbliża do kapłaństwa, musi być wykonywane z oddaniem przez całe życie – zaakcentował kaznodzieja.

fot. cathopic

Modlitwa to najcenniejsze lekarstwo

Poprosił, aby alumni cenili modlitwę, ponieważ jest to „najskuteczniejsze lekarstwo na wszelkie choroby kleryckie i kapłańskie, szczególnie klerykalizm”. Dzięki modlitwie udaje się przejść przez „ciemne doliny zła, lęku i strachu”.

Biskup podziękował też wspólnocie seminaryjnej za zaangażowanie w akcje pomocowe na rzecz Ukrainy. Przez swoje czyny zapisuje ona piękną kartę historii seminarium i diecezji. To, co robią alumni, jest z gruntu ewangeliczne i powinno stanowić rys przyszłego kapłaństwa.

W czasie Mszy św. bp Mirosław Milewski udzielił posług lektoratu dwóm alumnom III roku (trzeci alumn z tego kursu przyjął ją wcześniej), a posługi akolitatu – pięciu alumnom IV roku. Lektorzy są odtąd uprawnieni do czytania słowa Bożego podczas Mszy św., a akolici będą m.in. wspomagać diakonów i kapłanów w wypełnianiu czynności liturgicznych; będą też nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze