Zdjęcia z albumu „Samarytanie z Markowej”, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Bp Mirosław Milewski: Bóg wybrał Ulmów, żeby pokazali, jak żyć Ewangelią

W diecezji płockiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. – Pan Bóg wybrał Ulmów. Oni pokazali, jak żyć Ewangelią, jak w chwili próby pójść śladami Jezusa – powiedział bp Mirosław Milewski w Rypinie. Parafia pw. Świętej Trójcy była pierwszą na diecezjalnej mapie peregrynacji pt. „Otoczmy troską życie”.

Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że wspólnota parafialna przyjęła materialną cząstkę należącą do „najsłynniejszej rodziny w Polsce” – błogosławionej rodziny Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu. – Prosta, chłopska rodzina z Podkarpacia zdolna była na heroizm, na który stać tylko wyjątkowych ludzi. Niczym miłosierni Samarytanie zaryzykowali życie swoje i najbliższych, by ocalić ludzi potrzebujących ratunku – podkreślił duchowny. Bp Milewski opowiedział o tragicznych okolicznościach śmierci całej ośmioosobowej rodziny, w tym Wiktorii w stanie błogosławionym, a także ukrywających się u nich Żydów, co nastąpiło z rąk Niemców 24 marca 1944 r. Po wojnie zostali pochowani na cmentarzu w Markowej. W 1995 r. otrzymali medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

>>> „Pamięci Rodziny Ulmów”. Nowa moneta kolekcjonerska NBP

Kaznodzieja wskazał, że dla rodziny Józefa i Wiktorii życie ludzkie było święte od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, a tej prawdy zawsze broni Kościół.

– Pan Bóg wybrał Ulmów. Spośród wielu rodzin to właśnie im wyznaczył zadanie, by pokazali, jak budować rodzinę, jakimi żyć wartościami, jak żyć Ewangelią, by w chwili próby pójść po śladach Jezusa. Stają się dla nas w tych czasach niezwykłym przykładem, jak być prawdziwym i dojrzałym chrześcijaninem – mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

W kościele parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie wierni przyjęli błogosławieństwo relikwiami bł. Rodziny Ulmów. Został też przygotowany program słowno-muzyczny o Błogosławionych.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września br. w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze