bp Mirosław Milewski, fot. flickr/episkopat news

Bp Mirosław Milewski: Zmartwychwstałego Jezusa rozpoznajemy oczami wiary

Zmartwychwstały i uwielbiony Jezus Chrystus jest ten sam, ale nie taki sam. Możemy Go rozpoznać i przyjąć oczami wiary – bp Mirosław Milewski w Niedzielę Biblijną dokonał egzegezy fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 24,13-35), o uczniach zdążających do Emaus. W parafii pw. Jakuba Apostoła w Płocku – Imielnicy udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Mirosław Milewski w homilii powiedział, że Łukasz i Kleofas z Ewangelii Łukaszowej (Łk 24,13-35) zlekceważyli prawdę o zmartwychwstaniu. Po śmierci Jezusa opuścili Jerozolimę, czuli się rozczarowani i zawiedzeni. Byli zaskoczeni obecnością nieznanego Towarzysza w drodze do Emaus. Opowiedzieli mu o swoim „nieudanym życiu”, ale też o pogłoskach o pustym grobie Jezusa.

Zmartwychwstały Pan wysłuchał ich uważnie. Potem zachęcił, aby zmienili swój punkt widzenia. Chciał ich wyzwolić z bólu i beznadziei. Przypomniał, że „Mesjasz miał cierpieć, aby wejść do swej chwały”. W Emaus uczniowie zaprosili Nieznajomego, by przyjął ich zaproszenie na wieczerzę. Gdy łamał chleb, pobłogosławił go i podał uczniom, otworzyły się im oczy.

>>> Szymon Marciniak spotkał się z biskupem Mirosławem Milewskim

– Uświadomili sobie, że nieznajomy Wędrowiec to Zmartwychwstały Pan. Zaskakujące dla nich było to, że podczas drogi do Emaus, idąc z Jezusem, jednak Go nie rozpoznali. Jest to tajemnica, wobec której stajemy również i my: zmartwychwstały i uwielbiony Jezus Chrystus jest ten sam, ale nie taki sam. Umyka naszym kategoriom poznawczym, ale możemy Go rozpoznać i przyjąć oczami wiary. Podstawę wiary stanowi realna obecność Chrystusa w Eucharystii – podkreślił biskup pomocniczy.

Fot. Cathopic.com/Sanja Tirkey

Duchowny podkreślił, że po spotkaniu przy wyjątkowym „posiłku” uczniowie odzyskali nadzieję. Ich życie nabrało od nowa sensu i znaczenia. W tej samej godzinie wyruszyli z powrotem w do Jerozolimy. Z ludzi niewiary stali się ludźmi wiary. A wrócić do Jerozolimy, to znaczy podjąć krzyż, zdecydować się na naśladowanie Jezusa w cierpieniu.

– Jerozolima nie budzi już w uczniach lęku ani trwogi, jest nie tylko miejscem ukrzyżowania, ale również zmartwychwstania. W Jerozolimie uczniowie dali świadectwo wiary. Odnaleźli wspólnotę, która potwierdziła prawdziwość wiary – Kościół Chrystusowy – powiedział bp Milewski.

>>> Bp Mirosław Milewski: dla człowieka wierzącego Jezus jest największym z darów

Poprosił, aby usiąść z Jezusem przy stole w Emaus i postarać się odpowiedzieć na przykład na pytania, czy jest się podobnym do uczniów z Emaus, co jest miejscem ucieczki, swoistym Emaus, czy prowadzone rozmowy wnoszą w życie innych ludzi rozgoryczenie czy też pokój i miłość, co Bóg chce powiedzieć przez cierpienie i trudne przeżycia, czy Eucharystia stanowi centrum życia i czy wspólnotę, w której się żyje, łączy osoba Zmartwychwstałego Chrystusa.

Biskup dodał, że z tymi pytaniami zostawia zwłaszcza młodzież, która przyjmie bierzmowanie, sakrament stanowiący wielką pomoc we wzrastaniu w wierze: z pytaniami o wiarę, o jej przeżywanie, o osobistą odpowiedź na zmartwychwstanie.

Bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku – Imielnicy. Jej proboszczem jest ks. kan. Ryszard Paradowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze