Bp Miziński: 388. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu. Wśród tematów formacja przyszłych księży i katecheza
Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce, będą głównymi tematami obrad 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w czwartek 11 marca w Warszawie – poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Oprócz tego przedmiotem obrad będą aktualne kwestie duszpasterskie. Z racji pandemii nie odbędzie się planowana wcześniej celebracja 8-rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. Obchody odbędą się 29 czerwca – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Kwestie sanitarne
Bp Miziński wyjaśnił, że – ze względu na ostre rygory związane z pandemią – będzie to wyjątkowe zabranie plenarne Konferencji Episkopatu, gdyż jego obrady zamkną się w jednym dniu, będą też odbywać się w innym miejscu niż zwykle, a mianowicie w Auli Roberta Schumana w budynku „Auditorium Maximum” na nowym kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu stwierdził, że pomimo trudnego czasu pandemii, obrady muszą się odbyć. Ponieważ niezbędne jest dokonanie głosowania m.in. nad nowym dokumentem określającym formację przyszłych prezbiterów „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Tego rodzaju głosowania nie mogą odbywać się zdalnie.
Przypomniał, iż Statut Konferencji Episkopatu Polski w art. 7 stanowi, że Konferencja Episkopatu wykonuje zwyczajną pracę poprzez zebrania biskupów. Wiążące decyzje podejmuje się poprzez głosowanie na zebraniach plenarnych. Uczestnictwo w zebraniu plenarnym jest więc obowiązkowe dla wszystkich biskupów posiadających głos decydujący, czyli biskupów diecezjalnych i pomocniczych.
Zmiana miejsca posiedzenia
„W związku z istniejącą sytuacją pandemii zwróciliśmy się z zapytaniem do Głównego Inspektora Sanitarnego, o możliwość zorganizowania Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski” – poinformował Sekretarz generalny KEP. Jest to możliwe zgodnie z § 26 ust. 11 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, dopuszczającym możliwość spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych, oczywiście przy zachowaniu wszystkich rygorów sanitarnych. Miejscem zebrania będzie 500-osobowa Aula Schumana na UKSW, a ze strony Konferencji Episkopatu w obradach będzie uczestniczyć maksymalnie 100-110 osób. Tak, aby zachować wymagane odległości i inne rygory sanitarne, a wieńcząca zebranie konferencja prasowa odbędzie się w innym budynku.
Skrócono czas zebrania plenarnego i zamknie się ono zaledwie w 5 godzinach pracy, od 10-tej do 15-tej. W poprzednich latach marcowe zebrania plenarne trwały 2-3 dni i obecni byli na nich również goście z zagranicy. Tym razem z tego zrezygnowano. Podczas jednodniowego posiedzenia nie będzie posiłków posiłki, będzie dostępna jedynie woda mineralna w butelkach. Nie będzie też przenośnych mikrofonów, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
>>>Krytyczne uwagi KEP o niektórych postawach kaznodziejskich podczas pandemii
Tematyka obrad
Ważnym punktem obrad – jak informuje bp Miziński – będzie konieczność przegłosowania dekretu ogólnego „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Który został przygotowany przez specjalny zespół w ramach Komisji KEP ds. Duchowieństwa, pod kierunkiem bp. Damiana Bryla. Jest to dokument określający drogę formacji prezbiterów w Polsce. Pierwszą wersję dokumentu przegłosowano na jednym z poprzednich zebrań plenarnych i złożona w rzymskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa do tzw. recognitio, czyli przejrzenia. Kongregacja dokonała rewizji dokumentu i naniosła uwagi, które uwzględniono w dalszej pracy polskiego Episkopatu. „Teraz istnieje konieczność ich przegłosowania, bez odwlekania w czasie, by móc rozpocząć formację w seminariach duchownych od przyszłego roku akademickiego, czyli od października, już według nowego „Ratio institutionis” – wyjaśnia bp Miziński.
Drugi ważny temat obrad, który referować będzie bp Wojciech Osial, nowy przewodniczący Komisji ds. Wychowania Katolickiego, to kwestia katechezy w szkołach.
– Przedmiotem dyskusji będzie m.in. formułowany już od wielu lat postulat, aby obok religii, która jest dobrowolna, zagwarantowana była możliwość wyboru lekcji etyki, gdyż istniejąca sytuacja „religia, etyka albo nic” sprzyja kształtowaniu się postaw nihilizmu – podkreśla bp Miziński.
– Nie należy przy tym zapominać o prawie i obowiązku rodziców do wychowywania dzieci, także do wychowania moralnego i religijnego. Prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami gwarantuje zarówno Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, jak i szereg aktów prawa międzynarodowego – dodaje. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu stwierdził również, że zarówno religia jak i etyka nie powinny być traktowane gorzej niż inne przedmioty. I nie powinno być zasadą umieszczanie ich na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych, ponieważ taka sytuacja sprzyja absencji uczniów.
Pozostałe tematy
Kolejnym tematem obrad będą kwestie dotyczące rodziny, a szczególnie rozpoczynający się 19 marca br., w uroczystość św. Józefa – zainicjowany przez Ojca Świętego – Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Przeprowadzenie tego tematu koordynuje Rada KEP ds. Rodziny z bp. Wiesławem Śmiglem na czele i jej sekretarzem ks. Przemysławem Drągiem. Pierwszym ogólnopolskim akcentem Roku „Amoris Laetitia” będzie zawierzenie w dniu 19 marca polskich rodzin Matce Bożej na Jasnej Górze przez przedstawicieli Rady ds. Rodziny. Intencją organizatorów jest, aby Akt zawierzenia rodzin miał miejsce tego dnia także w katedrach i w kościołach parafialnych w Polsce. W dniach od 19 do 25 marca odbędzie się ogólnopolska nowenna w obronie życia. Jest to odpowiedź na apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. „W trakcie całego roku odbędą się różne inne wydarzenia dotyczące rodziny, których program będzie przygotowywany i komunikowany przez Radę KEP ds. Rodziny” – informuje bp Miziński.
Księża Biskupi podsumują również pierwszy rok działania Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Sprawozdanie przedstawi abp Wojciech Polak jako przewodniczący Rady Fundacji. Podjęto decyzję o rozszerzeniu współpracy Fundacji Świętego Józefa z zakonami oraz o dołączeniu do jej Zarządu przedstawiciela zakonów.
Biskupi rozmawiać będą także o aktualnych wyzwaniach duszpasterskich, związanych zarówno z pandemią Covid-19. Ale także o różnych inicjatywach wiernych, m.in. oddolnej inicjatywie Kongresu Katoliczek i Katolików. Temat ten będzie prezentował bp Adrian Galbas jako przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Podjęty będzie także temat obrony życia i coraz mocniej formułowanego postulatu „aborcji na życzenie”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |