Bp Miziński: Wielki Post to czas odkrywania kruchości ludzkiego życia i bezwarunkowej miłości Boga
Wielki Post to czas odkrywania kruchości ludzkiego życia i bezwarunkowej miłości Boga – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Zachęcił jednocześnie do uczestniczenia w nabożeństwach wielkopostnych.
W Kościele katolickim Środą Popielcową rozpoczyna się trwający 40 dni okres Wielkiego Postu.
W wypowiedzi przekazanej przez biuro prasowe KEP bp Artur Miziński zauważył, że w tym roku będziemy go przeżywać ponownie w atmosferze ograniczeń związanych z pandemią.
– Mimo tej trudnej sytuacji zachęcam wszystkich do owocnego wykorzystania tego czasu przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego – wskazał duchowny.
Bp Miziński zaznaczył, że w Wielkim Poście jesteśmy zaproszeni „do refleksji nad kruchością ludzkiego życia i bezwarunkową miłością Boga do człowieka” oraz do „wyciszenia się i częstszej, głębszej modlitwy, do udziału w nabożeństwach charakterystycznych dla tego okresu”.
>>> Dlaczego Wielki Post ma 40 dni?
Zachęcił, aby znaleźć czas i przestrzeń na osobiste spotkanie z Bogiem. – Modlitwa otwiera nasze serce na głos Boga, na prawdę, jaką objawia nam Bóg o sobie, o człowieku w Piśmie Świętym – zauważył bp Miziński.
Wskazał również na znaczenie nabożeństw pasyjnych i rekolekcji wielkopostnych, przypominając, że obowiązują w kościołach obostrzenia sanitarne.
– W Wielkim Poście nie zapominajmy o konkretnych czynach miłości, miłości miłosiernej wobec drugiego człowieka, wobec potrzebujących, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii, kiedy wielu ludzi doświadcza cierpienia, opuszczenia, lęku, samotności – powiedział bp Miziński.
– Zapraszam serdecznie wszystkich do skorzystania ze zbliżającego się czasu i owocnego przeżywania Wielkiego Postu, abyśmy z wiarą i prawdziwą nadzieją weszli w tajemnicę zmartwychwstania Pańskiego – podsumował sekretarz generalny KEP.
>>> Dziś Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu nawiązujący do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez Szatana. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty, nawrócenia i do przemiany życia. Rozpoczyna okres przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – świąt Wielkiej Nocy.
W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami Kodeksu prawa kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki dziennie, w tym tylko jeden do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy wierni powyżej 14 lat, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |