Zdjęcie poglądowe fot. arch. krakowska

Bp Muskus: miłosierdzie kruszy to, co kamienne, i umacnia to, co słabe

– Nawet jeśli fundamenty Kościoła kruszy nasz grzech, niewierność i słabość, to miłosierdzie Boga skleja je na powrót. To, co słabe, umacnia, ale jednocześnie kruszy to, co kamienne i obojętne – mówił bp Damian Muskus OFM, który w Wieliczce przewodniczył Mszy św. na zakończenie obchodów 200. rocznicy poświęcenia kościoła św. Klemensa. – Chrześcijanin, który spotkał Jezusa, nie może mieć serca z kamienia – mówił.

Nawiązując do Ewangelii o Jezusie przebaczającym jawnogrzesznicy, bp Muskus podkreślał, że cudzołóstwo w świetle prawa Mojżeszowego było jednym z najgorszych przestępstw, a postawa Jezusa – niezrozumiała i oburzająca dla jemu współczesnych. – To, co zrobił Jezus wobec jawnogrzesznicy, było dla tamtych ludzi po prostu skandalem – skwitował.

Jak podkreślał, skandal miłosierdzia polega na tym, że Bóg przebacza grzechy, których „po ludzku nie da się wybaczyć”. – Wszyscy jesteśmy mniejszymi bądź większymi grzesznikami. Kościół tworzą grzesznicy, ludzie, którym wybaczono – mówił krakowski biskup pomocniczy, dodając, że Jezus wybaczył jawnogrzesznicy, łotrowi, który nawrócił się w ostatniej chwili życia, ale także Piotrowi – skale, na której wybudował swój Kościół. – Skandal miłosierdzia i przebaczenia jest fundamentem Kościoła – zauważył duchowny.

Przypominając historię kościoła św. Klemensa w Wieliczce, który był i jest świątynią dla górników pracujących w kopalni soli i ich rodzin, bp Muskus przywołał symbol soli – miękkiej skały, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. – Fundamentem waszej świątyni jest skała, która nie jest twarda jak kamień, ma smak ludzkich łez i jest niezbędna do życia – mówił.

>>> Wrocław: kardynał Lars Anders Arborelius odpowiadał na pytania studentów

– To niezwykła metafora chrześcijańskiego serca, obmytego łzami żalu i skruchy, nie kamiennego i bezlitosnego, ale miękkiego i współczującego dzięki przebaczeniu, bijącego dzięki wierze i nadziei tętniących w nim jak krew – podkreślał. Jak dodał, takie fundamenty są wbrew pozorom silniejsze niż kataklizmy naturalne, które nie oszczędzały Wieliczki. – Miłosierdzie i przebaczenie, wspólnota i wiara to fundamenty, które dają wieczystą gwarancję trwania Kościoła – zaznaczył.

Zdjęcie poglądowe fot. arch. krakowska

– Nawet jeśli skruszy je nasz grzech, niewierność i słabość, to miłosierdzie Boga skleja je na powrót. Ono ma taką siłę, że to, co słabe, umacnia, ale jednocześnie kruszy to, co kamienne i obojętne – wyjaśniał biskup. – Dlatego chrześcijanin, który spotkał Jezusa, nie może mieć serca z kamienia. Nie może być obojętny i niewzruszony jak skała. Obmyty słonymi łzami, ma być świadkiem nadziei i miłosierdzia, a nie strażnikiem moralności i sędzią – dodał. 

Przypominał, że rok temu, gdy parafia w Wieliczce rozpoczynała obchody jubileuszu, pyta wieliczan, czy wierzą Zmartwychwstałemu i widzą Jego rany w Kościele. – Mam nadzieję, że dziś możemy wspólnie wyznawać, że wierzymy Jezusowi, który pisze palcem po ziemi i mówi: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz”. Jezusowi, który swoją miłością i przebaczeniem wytrąca kamienie z rąk ludzi owładniętych nienawiścią i żądnych aktów przemocy. Jezusowi, który nie pozostawia nas w obojętności i wstrząsa naszymi sumieniami skandalem swojego miłosierdzia – mówił, znów nawiązując do niedzielnej perykopy.

Na koniec życzył mieszkańcom Wieliczki, by potrafili przekazywać dalej fundamenty Kościoła, czyli „miłosierdzie i przebaczenie, wspólnotę i wiarę”. – Byście nie zapominali, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, którym przebaczono. Byście byli świadkami miłosierdzia kruszącego to, co kamienne i umacniającego to, co kruche i słabe – podsumował.

Kościół św. Klemensa w Wieliczce został zbudowany na fundamentach poprzedniej, gotyckiej świątyni, którą w 1786 r. wyburzono ze względu na znaczne uszkodzenia murów kościoła i dzwonnicy, spowodowane przez silne podziemne trzęsienia ziemi w Karpatach. Nowy budynek wznoszono od 1806 r. Został konsekrowany 4 kwietnia 1825 r. 200. rocznicę tego wydarzenia wieliczanie obchodzili pod hasłem „… aby obwieszczać rok łaski Pańskiej”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze