Fot. pixbay

Bp Nunzio Galantin: celem jest zarządzanie finansami w sposób wiarygodny i godny zaufania

„Celem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) jest zarządzanie finansami w sposób wiarygodny i godny zaufania” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim jej przewodniczący, bp Nunzio Galantino.

Dodał, że papież Franciszek określił na nowo rolę APSA wydając 4 lipca 2016 roku motu proprio „I beni temporali” (Dobra doczesne). Chodzi o usprawnienie funkcjonowania w duchu przejrzystości podejmując kontrolę wszystkiego co odnosi się do dysponowania oraz zarządzania zasobami Stolicy Apostolskiej.

Bp Galantino zwrócił uwagę, że ostatnim krokiem na drodze reformy zarządzania dobrami było wydanie w grudniu ubiegłego roku motu proprio odnoszącego się do kompetencji w dziedzinie finansowo-gospodarczej, w którym papież powierzył urzędowi Administracji zarządzanie inwestycjami finansowymi oraz dobrami trwałymi należącymi do Sekretariatu Stanu. Zarówno od tej, jak i innych instytucji watykańskich zaangażowanych w zarządzanie papież oczekuje stylu działania wpisanego w całościową misję Kościoła. Wymaga przede wszystkim, aby orędzie Ewangelii było głoszone także poprzez wiarygodność i dobrą opinię osób działających w sektorze zarządzania dobrami.

>>>Kard. W. Kasper: papież chce oczyścić finanse watykańskie

fot. pexels

Na co przeznaczane jest świętopietrze?

Bp Galantino został również zapytany przez Radio Watykańskie o tzw. świętopietrze, na które składają się ofiary wiernych przeznaczone na misję Kościoła i papieża. Świętopietrze jest składką, która pochodzi z lokalnych Kościołów i wspiera misję Ojca Świętego oraz jego działalność charytatywną. Wykonywanie przez papieża posługi w Kościele i w świecie wymaga struktur wymagających utrzymania ludzi, którzy są opłacani za profesjonalną pracę, którą wykonują. Ze wszystkimi prawami przewidzianymi w tym zakresie. Kościół wspiera działalność związaną ze swoją misją poprzez darowizny i dochody ze swojego dziedzictwa.

Koszty, które ponosi Stolica Apostolska, to koszty pomocy materialnej i ewangelizacji, koszty wynagrodzenia pracowników oraz koszty pomocy duchowej, intelektualnej i społecznej. Do tego właśnie służą dykasterie: do zapewnienia komunii Kościoła na całym świecie, do przekazywania nauczania, do szerzenia sprawiedliwości i do realizacji dzieł miłosierdzia. Świętopietrze jest jednym z dochodów, które pomagają wspierać podwójny profil (apostolski i charytatywny) posługi, jaką papież sprawuje poprzez struktury Kurii Rzymskiej. Wydatki na ich funkcjonowanie – w tym pensje dla około 5 tys. watykańskich pracowników – pokrywane są z ofiar, darowizn i dochodów z dóbr Stolicy Apostolskiej, która nie może liczyć na wewnętrzny system podatkowy.

>>>Czy pandemia zrujnuje watykańskie finanse?

fot. EPA/ANGELO CARCONI

Pomnażanie środków finansowych

W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Nunzio Galantino wskazał na główne cele APSA. „Zadaniem APSA jest zachowanie, zapewnienie owocowania, a tam, gdzie jest to możliwe, również pomnażania posiadanych dóbr, ale wyłącznie w jedynym celu: chodzi o pomoc w misji Ojcu Świętemu na dwojakim poziomie: apostolskim i charytatywnym. Jest oczywiste, że papież realizuje swoją posługę poprzez różne dykasterie odpowiadające ministerstwom rządu. Te dykasterie mają różne funkcje. Większa część z nich nie wytwarza żadnego dochodu – podkreślił bp Galantino. – Są jedynie adresatami przekazywanych im środków finansowych. Dlatego APSA jest zaangażowana w tworzenie zaplecza finansowego w oparciu o dobra, którymi dysponuje Stolica Apostolska. Chodzi o zabezpieczenie finansowania pozwalającego realizować Kościołowi jego misję”.

>>>Osoba świecka będzie sekretarzem dykasterii odpowiadającej za watykańskie finanse

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze