Bp Oder: nie ma żadnych dokumentów, które wskazywałyby na zaniedbania Jana Pawła II
Kościół odczytuje działanie Boga poprzez życie świętych. W przypadku Jana Pawła II cud był niejako natychmiastowy. Proces weryfikujący cud, który pozwolił na beatyfikację, rozpoczął się już miesiąc po rozpoczęciu się procesu o heroiczności cnót. A cud niezbędny dla kanonizacji miał miejsce dokładnie w chwili, gdy Benedykt XVI ogłaszał Jana Pawła II błogosławionym – mówi bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, postulator procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II w rozmowie z Dawidem Gospodarkiem, dziennikarzem i publicystą.
W rozmowie opublikowanej na łamach Interii Dawid Gospodarek pyta biskupa Odera o ostatnią burzliwą dyskusję o św. Janie Pawle II. Padło pytanie jak można ocenić to jak krakowski metropolita, reagował na przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. „Badane są materiały z archiwów IPN, powstanie również kościelna komisja, która przyjrzy się archiwom kościelnym. Czy te wszystkie dokumenty dotyczące Karola Wojtyły nie powinny być zbadane przy okazji procesu beatyfikacyjnego?” – takie pytanie padło na początku rozmowy.
„Podkreślam, że nie ma żadnych dokumentów, które by wskazywały, że św. Jan Paweł II dopuszczał się jakichkolwiek zaniedbań w kwestii wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych” – odpowiedział jednoznacznie bp Oder. Dalej wyjaśnił: „Zbudowane tezy zafałszowujące obraz Jana Pawła II, co podkreślają kompetentni historycy, są zbudowane na materiałach, które należałoby uznać za, delikatnie mówiąc, mało wiarygodne. Ale nawet w oparciu o opublikowane materiały nie ma najmniejszego dowodu na to, że Jan Paweł II dopuszczał się zaniedbań w omawianej kwestii.
O co chodzi w procesie beatyfikacyjnym?
W kontekście dyskusji o historii życia Jana Pawła II – w tym przypadku krakowskiego jego etapu (gdy Karol Wojtyła był krakowskim biskupem) – pojawiają się pytania o proces beatyfikacyjny i o to co znaczy ogłoszenie przez Kościół danej osoby świętym.
„Z punktu widzenia postulatora proces beatyfikacyjny merytorycznie bada kwestie dotyczące życia, heroiczności cnót i opinii świętości kandydata do chwały ołtarzy. Niezbędna jest ogólna znajomość życia, historii i środowiska, w którym on żył, działał i dorastał do świętości” – odpowiada bp Oder. W dalszej części rozmowy wyjaśnia poszczególne wątki procesu beatyfikacyjnego.
Całą rozmowę można przeczytać na stronach Interii >>> KLIKNIJ TUTAJ
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |