Filipińskie przedstawienie zwiastowania w Nazarecie, fot. Anna Gorzelana

Bp Pindel: w wywyższeniu Maryi widzimy zamysł Boga wobec naszego zbawienia

Do wdzięczności za to, że Bóg wybrał i wywyższył Maryję, a także dziękowania za otrzymanie w ten sposób zapowiedzi naszego zbawienia zachęcił bp Pindel, który w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi przewodniczył Mszy św. w klasztornym kościele sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. W miejscu wzniesionym przez służebnicę Bożą Matkę Marię Walentynę Łempicką, gdzie od ponad 113 lat adorowany jest nieprzerwanie Jezus eucharystyczny, modlono się m.in. o wyniesienie na ołtarze fundatorki.

Podczas homilii biskup przypomniał długie dzieje dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. W szczególności zwrócił uwagę na moment, gdy papież Pius IX w encyklice „Ubi primum” z 2 lutego 1849 poprosił biskupów z całego świata o pisemną opinię w tej sprawie. Jak zauważył kaznodzieja, z 604 odpowiedzi jedynie pięciu biskupów nie widziało możliwości ogłoszenia dogmatu.

„W tamtym badaniu opinii biskupów wiernych objawił się nieomylny zmysł wiary ludu Bożego. Dlatego tenże Pius IX kilka lat później wzniósł na Placu Hiszpańskim w Rzymie pomnik ze statuą Matki Bożej, upamiętniający ogłoszenie tego dogmatu, a kolejni papieże do dziś udają się do tego pomnika z bukietem róż, z tłumami Rzymian, aby modlić się i dziękować Bogu za takie wywyższenie Maryi” – dodał.

„Jesteśmy tu dziś z powodu też radości, jaką przeżywamy, że Bóg wybrał i wywyższył w taki sposób Maryję, a także, by dziękować za danie nam wspaniałej zapowiedzi naszego zbawienia, bo w Jej wywyższeniu, w jej ocaleniu od grzechu, w Jej wniebowzięciu także objawia się zamysł Boży wobec naszego zbawienia” – zaznaczył.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Biskup zwrócił uwagę, że Dziewica Niepokalana czczona jest we wspólnotach franciszkańskich jako „Matka i patronka Zakonu Serafickiego”, a klaryski od Wieczystej Adoracji wspominają, że w dniu ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, 8 grudnia 1854 r., pierwsze siostry uroczyście poświęciły się Niepokalanej i rozpoczęły rekolekcje przed obłóczynami. Tę datę uważa się za początek ich zakonu.

Po Mszy biskup odwiedził siostry za klauzurą, gdzie poświęcił odnowione pomieszczenia.

Siostry klaryski przybyły do Kęt w 1910 r., dzięki swej fundatorce, służebnicy Bożej matce Marii Walentynie Łempickiej. 6 lutego 1910 bp Anatol Nowak dokonał w kęckim klasztorze uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. Od 1999 roku jest to lokalne sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wspólnota, licząca ponad 20 sióstr, modli się nieustannie przed Jezusem Eucharystycznym w intencjach przynoszonych przez parafian, pielgrzymów i tych, którzy przysyłają prośby za pomocą internetu. W klasztorze funkcjonuje jeden z najbardziej obleganych konfesjonałów stałych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze