fot. YouTube/MCK Żywiec

Bp Pindel w Żywcu: weźmy sobie do serca papieskie przesłanie sprzed 30 lat

Przestrogę Jana Pawła II że nie można przechodzić obojętnie wobec działań zmierzających do laicyzacji i ośmieszania wartości chrześcijańskich – przypomniał bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej dziś w żywieckiej konkatedrze. Liturgia była centralnym punktem obchodów 30. rocznicy wizyty papieża Wojtyły w tym mieście. Biskup bielsko-żywiecki, który tego dnia obchodził również 42. rocznicę święceń kapłańskich, przywołał w homilii słowa papieża z 1995 roku i podkreślił ich aktualność w kontekście współczesnych zagrożeń duchowych i ideologicznych.

W koncelebrze uczestniczyli duchowni z Żywiecczyzny, a w konkatedrze zgromadzili się licznie wierni pamiętający wizytę papieża, a także młode pokolenie, które poznało jej znaczenie z przekazów rodziców i dziadków.

Biskup przypomniał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w Żywcu 30 lat temu, przestrzegając przed programową laicyzacją i marginalizowaniem chrześcijańskich wartości. „Muszą budzić niepokój tendencje zmierzające do laicyzacji, ataki na Kościół, ośmieszanie wartości, które były u podstaw tysiącletnich dziejów narodu” – cytował papieża.

Zwracając uwagę na aktualność tego ostrzeżenia, kaznodzieja wspomniał o współczesnych próbach ośmieszania religii, zwłaszcza w kontekście wydarzeń takich jak Pierwsza Komunia Święta. „Dziś znów obserwujemy działania prowadzące do wyśmiewania religii i wartości. Widzimy powtarzające się schematy, które mają zniechęcić i wywołać wstyd za wiarę” – stwierdził bp Pindel.

Zdj poglądowe, fot. PAP/Zbigniew Meissner

Podkreślił też, że największym darem papieża dla Żywca była jego modlitwa i duchowa obecność. Biskup zauważył, że w marcu 1995 roku Jan Paweł II podpisał encyklikę „Evangelium vitae”, podkreślającą wartość każdego ludzkiego życia. „Widzimy, jak bardzo Papieżowi zależało, by prawo jak najbardziej broniło życia dziecka i człowieka starego, a jeszcze bardziej, pozytywnie, by każde życie było kochane, zarówno poczęte, jak i zmierzające do śmierci” – dodał.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się po południu otwarciem plenerowej wystawy przed żywieckim ratuszem zatytułowanej „Ojciec Święty w Żywcu”, zawierającej cytaty z przemówienia papieża wygłoszonego w tym mieście, z homilii ze Skoczowa oraz z encykliki „Evangelium vitae”. Następnie w sali ratuszowej odbyła się gala konkursu zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Wizyta Ojca Świętego w 1995 roku w Żywcu we wspomnieniach rodziców i dziadków”. Podczas spotkania można było usłyszeć krótkie świadectwa osób, które osobiście przeżywały wydarzenia sprzed trzech dekad.

Ks. Jan Duraj, wikariusz parafii konkatedralnej w czasie wizyty Jana Pawła II w Żywcu, wspominał moment, gdy po zakończeniu papieskiej celebracji podszedł do niego ceremoniarz papieski abp Piero Marini i wręczył mu mszał, z którego korzystał Ojciec Święty podczas Mszy św. na Kaplicówce w Skoczowie.

Mszał ten towarzyszył ks. Durajowi przez lata w posłudze duszpasterskiej i dopiero po kanonizacji papieża uświadomił sobie, jak wielką wartość duchową i symboliczną posiada. Z perspektywy czasu wspominał też niezwykłość chwili, w której nikt z obecnych nie miał pełnej świadomości, że uczestniczy w wydarzeniu z udziałem człowieka, który – jak powiedział – „był na etapie wykuwania świętości”.

fot. YouTube/MCK Żywiec

Starosta żywiecki Adrian Midor, który podczas wizyty Jana Pawła II w Żywcu miał zaledwie dziewięć lat, podzielił się wspomnieniami z perspektywy dziecka należącego do pokolenia, które często określa się mianem „pokolenia Jana Pawła II”.

Wspominał, że zaledwie kilkanaście dni przed wizytą Ojca Świętego przystąpił po raz pierwszy do Komunii Świętej – było to w maju 1995 roku. Jednym z najbardziej poruszających wspomnień tamtych chwil był – jak zaznaczył – kontakt wzrokowy z papieżem. „Ojciec Święty miał niesamowity wzrok. Można było odnieść wrażenie, że patrzy właśnie na ciebie. To spojrzenie przeszywało” – wspominał. Wyznał również, że wspomnienia z 1995 roku towarzyszyły mu później w dorosłości, m.in. w 2005 roku, gdy jako starszy już człowiek przeżywał odejście papieża – postaci, która ukształtowała jego pokolenie nie tylko religijnie, ale i tożsamościowo.

Po zakończeniu części popołudniowej uczestnicy uroczystości przeszli do konkatedry, gdzie odprawiona została Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Roman Pindel. Po Eucharystii zebrani modlili się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, wzniesionym w miejscu spotkania z papieżem. Odśpiewano „Barkę”. Wieczór zakończyła projekcja filmu dokumentalnego poświęconego papieskiej wizycie w kinie Janosik. W samej konkatedrze przygotowano także okolicznościową wystawę ukazującą zdjęcia i wspomnienia związane z wizytą Ojca Świętego w 1995 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze